انواع مهره | آشنایی با انواع مهره های کاربردی و ویژگی های آنها

آشنایی با انواع مهره ها

انواع مهره ها یکی از ابزارهای اتصال اجسام به یکدیگر هستند که از قطعات فولادی مسطحی که عموما به شکل شش ضلعی هستند و دارای چندین رزوه داخلی می باشند ساخته شده اند. این ابزارها همیشه به همراه پیچ به کار برده می شوند تا بتوانند دو یا چند قسمت مختلف از اجسام  و وسایل را به هم متصل کنند.

ترکیب پیچ و انواع مهره ها با داشتن رزوه هایی در سطح خود، با فشرده شدن و چفت شدن در یکدیگر می توانند اجسام مجزا را در کنار هم نگه دارند. بیشتر انواع مهره ها به شکل شش ضلعی ساخته می شوند به این دلیل که اولا شش ضلعی یک استاندارد پذیرفته شده جهانی است.

ثانیا باز و بسته کردن پیچ و مهره شش ضلعی به دلیل کم بودن زاویه پیچش راحت تر است و مخصوصا برای محل های کوچک و تنگ که باز و بسته کردن پیچ ممکن است سخت باشد، ویژگی شش ضلعی بودن به تسهیل این امر کمک زیادی می کند.

    انواع مهرهHex  یا شش ضلعی

Hex nut ها یکی از متداول ترین انواع مهره های موجود در بازار هستند که به شکل شش ضلعی ساخته شده و دو سر آن باز می باشد و می توان به مقدار مورد نیاز از طول پیچ در این مهره ها استفاده کرد. قطعا تا به حال در اشیای مختلفی مشاهده کرده اید.

همانطور که ذکر کردیم مهره های شش ضلعی به این دلیل که برای باز و بسته شدن نیاز به گشتاور کمتری داشته باشند و همچنین مطابق با استاندارد ساخت پیچ و مهره جهانی باشند ، به صورت شش گوشه ساخته می شوند.

یکی دیگر از انواع مهره های شش ضلعی، Hex jam nut  می باشد که با ارتفاع کمتری ساخته شده است.

انواع مهره

Coupling nut

انواع مهره کوپلینگ یا عریض برای متصل کردن دو قطعه دارای نری رزوه دار به کار می رود .

Wing nut یا مهره بال دار

انواع مهره های بالدار به گونه ای ساخته شده اند که بتوان به وسیله دست آن ها را باز و بسته کرد.

Cap nut

Cap nut یا کلاه دار به انواع مهره هایی گفته می شود که به صورت سربسته ساخته می شوند و برای مواقعی مناسب می باشد که لازم است تا تمامی منافذ یک وسیله بسته شود و از ورود و خروج مواد، روغن و… جلوگیری شود. همچنین cap nut ها برخلاف Hex nut ها تا حد مشخصی می توانند بسته شوند.

Flange nut

ساختمان مهره فلنچی از یک صفحه فولادی دایره ای در یک قسمت مهره تشکیل می شود که در حقیقت نقش واشر را ایفا می کند.

Square nut

اسکوار یا چهارضلعی یکی دیگر از انواع مهره است که معمولا برای مواردی استفاده می شود که نیاز به سفت کردن بیشتر پیچ و مهره است.

Tee nut

مهره تی یا خاردار یا سه راهی همانطور که از اسمش پیداست در یک طرف آن دارای زائده ها یا خارهایی است باعث می شود از آن برای متصل کردن وسایل چوبی استفاده شود.

Slotted nut

Slotted nut یا مهره شکاف دار به انواع مهره هایی گفته می شود که به گونه ای ساخته شده است که در یک سر آن شکاف ها یا زائده هایی وجود دارد که کمک می کند تا پین اشپیل ها به درستی بسته شوند.

Castle nut

نوع دیگری از slotted nut ها هستند با این تفاوت که زائده های آن به جای شش ضلعی، به صورت دایره ای است.

K-Lock nut

مهره  kepیا نوع قفل شونده برای اتصال ابزارها و وسایلی استفاده می شود که در معرض لرزش و تکان های مداوم قرار دارند و ممکن است در اثر این ارتعاش ها اتصال پیچ ها از هم باز شوند.

K-Lock nut دارای یک واشر فلزی با خاصیت فنری است که پس از بسته شدن قفل می شود و قادر به تحمل فشار و ارتعاشات زیادی است که ممکن است به وسیله وارد شود.

Chuck nut

چاک نات ها نیز مانند نوع kep  قادر به قفل شدن می باشد و در برابر فشار و ارتعاش مقاوم تر است.

انواع مهره

لطفا نظر خود را در رابطه با مطلب انواع مهره برای ما کامنت کنید تا پاسخگوی سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن باشیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.