بوشن چیست | آشنایی با کاربرد ، مزایا ، انواع بوشن

بوشن چیست ؟

 بوشن قطعه ای است که در اتصالات لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین اگر برای داشتن اطلاعات در زمینه بوشن و دانستن این مطلب که ” بوشن چیست ” تا انتها با ما همراه باشید.

بوشن قطعه ای  با ظاهر ساده است که کاربرد های بسیار زیادی دارد. وظیفه ی اصلی بوشن اتصال دو لوله به یکدیگر در مسیر های لوله کشی است.  به طور معمول اتصال لوله ها در مسیر های لوله کشی معمولا با جوشکاری انجام می شود، اما چنانچه لوله ای در مسیر دچار مشکل شود، چنانچه با جوشکاری به یکدیگر اتصال پیدا کرده باشند، تعویض لوله به سختی انجام می شود.

اما در صورت استفاده از بوشن در مسیر می توان لوله ی آسیب دیده را به راحتی تعویض نمود.

حال که به اطلاعاتی در مورد  ” بوشن چیست ” دست پیدا کردید، به بیان یکی از مهم ترین مزایای بوشن می پردازیم. بوشن ها به راحتی تعویض می شوند  و رفع مشکل در آن ها به سرعت و به راحتی  انجام می گیرد.

بررسی ساختار ظاهری بوشن

بوشن ها دارای شکل استوانه ای شکل هستند که از هر دو طرف و از قسمت داخلی دارای رزوه هستند. رزوه کاری بوشن ها بر اساس گام دنده های روی لوله انجام می شود و باید گام دنده های روی لوله و گام دنده های بوشن بر هم منطبق باشد.

بعد از اتصال لوله ها به یکدیگر، باید آب بندی لوله ها به خوبی انجام شود که بوشن ها به آب بندی و اتصال لوله ها به صورت دقیق و درست به یکدیگر کمک می کند.

در هنگام استفاده از بوشن ها حتما باید رزوه کاری به درستی مورد توجه قرار بگیرد و در صورتی که نکات رزوه کاری درست عمل نشود ممکن است لوله ها از یکدیگر جدا شوند و یا سیالات موجود در لوله به بیرون از فضای لوله نفوذ پیدا کنند که این امر ممکن است مشکلات مالی و جانی به همراه داشته باشد.

نکات مهم در استفاده از بوشن چیست ؟

به طور کلی بست های عایق دار در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

بست های عایق دار به گونه ای طراحی شده اند که برای نگه داشتن لوله هایی با سطح مقطع گرد که در دمای بالا قرار دارند، مورد استفاده قرار بگیرند. این بست ها علاوه بر آنکه قادر به تحمل دماهای بالا هستند، فضای لازم را برای انبساط لوله ها در برابر درجه حرارت ایجاد می کنند. به این ترتیب به لوله ها فشار زیادی وارد نشده و طول عمر آن ها افزایش پیدا می کند. بست های لوله ای که از جنس فولاد گالوانیزه ساخته می شوند، با توجه به نوع طراحی، عمدتا برای نگه داشتن لوله های آب سرد و گرم تاسیسات تهویه مطبوع و یا لوله های گرم و سردی که مورد مصرف قرار می گیرند، مورد استفاده قرار می گیرند.

بوشن چیست

نکات مهم در استفاده از بوشن چیست ؟

در هنگام تولید بوشن های فلزی بهتر است از لوله های بدون درز استفاده شود. در این صورت چنانچه سیالات موجود در لوله، به لوله ها فشاری وارد کنند،  لوله دچار شکستگی نمی شود.

علاوه بر کاربرد بوشن ها در اتصال لوله ها به صورت افقی، لوله هایی که در داخل چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرند نیز می توانند با بوشن به یکدیگر متصل شوند.

در استفاده از بوشن ها به صورت عمودی، بوشن باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند  وزن پمپ، کابل و سیال و ضربات پمپ شناور را به خوبی تحمل نماید.

بوشن چیست

مزایای بوشن چیست ؟

در ابتدای متن به معرفی ” بوشن چیست  “پرداختیم  و بیان کردیم که بوشن ها قطعه هایی استوانه ای هستند که به عنوان واصل بین دو لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

بوشن دارای جنس فلزی و پلاستیکی است. جنس فلزی آن از نوع گالوانیزه و برنج است و نوع پلاستیکی آن از نوی پی وی سی است که به طور کلی بوشن ها استفاده های زیادی در صنعت دارند.

در ادامه به بررسی نکات مثبت استفاده از بوشن می پردازیم و بیان می کنیم که مزایای بوشن چیست :

  • پیش از استفاده از بوشن، از جوشکاری برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده می شده است. اما بوشن ها نسبت به جوشکاری، کاربردی سریع و آسان دارند و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • چنانچه بوشن ها دچار خرابی و آسیب دیدگی شوند، به راحتی تعمیر یا تعویض می شوند.
  • استفاده از بوشن ها در امور ساختمانی باعث راحتی کار شده است.
  • در اتصالات لوله ها چنانچه بخشی از لوله دچار درز یا شکستگی شوند، در صورت استفاده از بوشن به راحتی تعویض یا تعمیر خواهد شد.

بررسی انواع بوشن از نظر کاربرد و نحوه ی اتصال آن ها به یکدیگر

قبل از خرید بوشن، بهتر است با انواع بوشن ها، کاربرد و نحوه ی اتصال آن ها به یکدیگر آشنا شوید تا بتوانید به راحتی بوشن متناسب با نیازهای خود را انتخاب و خریداری نمایید.

بررسی بوشن ها از نظر نحوه ی اتصال و کاربرد

  • بوشن پیچی یا دنده ای سفید
  • بوشن جوشی

بررسی بوشن جوشی

نحوه ی اتصال بوشن جوشی به کمک جوش است.از بوشن های جوشی در مورد انتقال سیالاتی همچون آب، گاز و بخار استفاده می شود. در این نوع سیالات، نحوه ی اتصالات باید کاملا مطمئن بوده و امکان نشتی در این موارد تقریبا غیر ممکن است.

بررسی بوشن  گالوانیزه ( پیچی یا دنده ای سفید )

از بوشن های گالوانیزه برای لوله کشی لوله های آب سرد و گرم و برگشت مصرفی  استفاده می شود.  در لوله کشی ها چنانچه  از بوشن های غیر گالوانیزه استفاده شود، بوشن ها دچار خوردگی و پوسیدگی می شود نیاز به تعمیر و تعویض پیدا می کند. بوشن های گالوانیزه معمولا در مواردی همچون انتقال گاز و آب و بخار و هوا و .. استفاده می شود و دارای انواع مختلف سفید، سیاه ، سرد و گرم هستند.

لطفا نظر خود را در رابطه با مطلب بوشن چیست برای ما کامنت کنید و این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه

  • سپاس از مطلب خوب و جامعتان در زمینه اینکه بوشن چیست . برای خرید به صورت حضوری هم می توانیم مراجعه کنیم؟

    • ممنون از نظر شما دوست عزیز. بله شما می توانید با مراجعه به ادرس درج شده داخل سایت برای خرید حضوری مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *