سینی کابل

سینی کابل چیست ؟

در هر سیستم برق کشی ساختمانی لازم است که از ابزار مخصوصی برای هدایت و نگهداری سیم و کابل‎ها استفاده شود؛ این ابزار مخصوص به سینی کابل معروف هستند. سینی کابل‎ها بیشتر در ساخت و سازهای صنعتی و تجاری برای مدیریت و هدایت کابل‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرد.

از جمله مهم‎ترین کاربردهایی که برای سینی کابل وجود دارد، می‎توان به مواردی همچون هدایت و عبور کابل‎های فیبر نوری، سیم کشی‎های مخابراتی و ارتباطی و شبکه، کابل کشی در خطوط برق با ولتاژ‎های بالا، سیم کشی‎هایی در بخش‎های صنعتی حساس و… اشاره کرد. اساساً سینی کابل‎ها از جنس فلز می‎سازند تا برابر خوردگی و یا زنگ زدن مقاومت بالایی از خود به نمایش بگذارند. سینی کابل‎ها را در سایز و اندازه‎های استانداردی تولید می‎کنند؛ برای مثال از ۱۰۰ تا ۸۰۰ قابل خریداری هستند.

در واقع این محصول را با عرضی به اندازه ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلی‎متر تولید می‎کنند و برای ساخت‎ آن‎ها از ورق‎هایی با ضخامت ۱.۲۵ تا ۱.۵ استفاده می‎کنند؛ اما در صورتی که عرض سینی کابل‎ها به اندازه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی‎متر باشد، از ورق‎هایی به اندازه ۱.۵ تا ۲ میلی‎متر استفاده می‎کنند. توجه کنید که سینی کابل‎ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‎شوند که برای عملکرد درست آن‎ها لازم است که صفحات توسعه طول آن‎ها به صورت دقیق با فاصله بین سینی‎ها تنظیم شوند.

روکشی که برای سینی کابل‎ها در نظر گرفته می‎شود، از جنس گالوانیزه است که به همین دلیل به آن‎ها سینی کابل گالوانیزه نیز می‎گویند. برای نصب و راه‎ اندازی سینی کابل‎ها از لوازم جانبی استفاده می‎کنند که از جمله آن‎ها می‌توان درب سینی کابل، زانویی، رابط، چهار راهی و سه راهی و… را نام برد.

 خرید سینی کابل درب دار

خرید سینی کابل :سینی‌ کابل (Cable tray) یا سینی کابل درب دار یکی از ساده‌ترین و در واقع پرکاربردترین وسایل و فناوری است که امروزه در تاسیسات الکتریکی کاربرد فراوانی دارد. از این ابزار برای زیباتر کردن و تمیز نصب کردن کابل‌های برق استفاده می کنند؛‌همچنین از این ابزار در زمان نصب مهتابی استفاده می شود و در زیر انواع مهتابی قرار می گیرد. این ابزار در دو مدل پی وی سی یا فلزی گالوانیزه در بازار موجود می باشد.

سینی‌کابل سازه یا پلی است که سیم را در خود نگه می دارد و از مواد گوناگونی تهیه می‌شود. نصب سینی‌ها، یک محیط امن را فراهم می کند؛ زیرا در صورت نصب آنها، خطر ابتلا به برق گرفتگی وجود ندارد. اگر قصد خرید سینی‌کابل سینی را دارید باید بدانید سینی ها به طور معمول به پهنای 50 تا 800 میلیمتر و تا یک متر ساخته می‌شود.

متناسب با عرض این نوع سیستم محافظ سیم و کابل، یک سری کامل تجهیزات و متعلقات نصب نظیر انواع ساپورت و سیستم‌های نگهدارنده ارایه میگردد. این تجهیز برحسب نیاز از ورق‌های با ضخامت کمتر از 1میلیمتر تا 2.5 میلی متر و با طول استاندارد 2 و 3 متری ساخته میشوند.

انواع سینی کابل

💠  سینی کابل گالوانیزه فابریک

💠 سینی کابل رنگی پودری استاتیک

💠 سینی کابل آبکاری گرم 

سینی کابل گالوانیزه فابریک 

سینی کابل گالوانیزه فابریک یکی از عمده محصولات کاربردی و با کیفیت محسوب میشود چرا که این محصول علاوه بر خوش ساختی بنابر ویژگی‌هایی از قبیل ضد زنگ بودن و قابلیت شکل گیری در موقعیت‌های مختلف همواره مورد توجه بوده است. این سینی کابل متناسب با وضعیت قابلیت اتصال و حالت گیری‌های مختلف را دارد و متناسب با شرایط آسیب‌پذیری آن کم است چرا که خاص محیطهای مرطوب و اسیدی می‌باشد.

این محصول متناسب با استانداردهای جهانی تولید شده و دارای استانداردهای ساختی است. این سینی کابل با ورق استیل ساخته شده است. ورقی کاملا محکم و مقاوم در برابر بخارهای اسیدی و بسیاری از عواملی که تخریب کننده می‌باشند. این محصول در کنار مقاومتی که دارد از عمر بالایی نیز برخوردار است. این ویژگی یکی دیگر از مجذوبات آن است در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که سینی کابل گالوانیزه فابریک دارد بایستی به تنوع سایزبندی آن نیز اشاره نمود.

کاربرد سینی کابل گالوانیزه فابریک

این محصول اصولا کاربرد ویژه‌ای در برخی از صنعت‌ها مانند صنعت برق دارد.
این ابزار در جهت محافظت از کابل‌ها و پوشش دهی درست عبور آن‌ها به کار گرفته می‌شود و در فضاهایی مثل سوله‌ها، کارگاه‌ها، پارکینگ‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود که البته انواع خاصی دارند که با توجه به مصارفشان مختلف هستند و دلیل اصلی تنوع ان کاربرد آن‌ها می‌باشد.

انواع پوشش سینی کابل

معمولاً برای سینی کابل‌ها از پوشش گالوانیزه استفاده می‌‎کنند که پرکاربردترین نوع پوشش‌هاست. پوشش گالوانیزه‌‎ای که برای این محصول استفاده می‎‌شود، در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت خوبی دارد. این پوشش گالوانیزه موجب می‎‌شود که خط و خراشی روی بدنه سینی کابل ایجاد نشود و در عین حال بدنه سالم بماند. سه پوشش برای سینی کابل‌‎ها وجود دارد که آن‎ها را بررسی می‌کنیم:

🔶 سینی کابل گالوانیزه سرد: فولادی که برای ساخت این سینی کابل‎‌ها استفاده می‌‎شود، از فرآیند الکترولیز توسط غوطه‌ور کردن آن در حمام نمک با روی، پوشیده می‎‌شود. برای محافظت از روی یک پوشش از ترکیب اکسید روی، هیدروکسید روی، کربنات برای محافظت تشکیل می‎‌دهند. میزان مقاومت این پوشش در برابر خوردگی به پارامترهایی همچون سختی محیط و ضخامت پوشش بستگی دارد.

🔶 سینی کابل گالوانیزه گرم: قبل از این که سینی مونتاژ یا ساخته شود، کل سینی را داخل حمام فلز مذاب از روی Zn غوطه‌ور می‎‌کنند که تمام سطوح با آن پوشیده می‌‎شود. ضخامت این پوشش باتوجه به مدت زمان غوطه‌‎ور بودن در حمام روی و سرعت برداشت آن مشخص می‎‌شود. زمانی که این سینی ساخته می‎‌شود، پوششی ضخیم ایجاد می‎‌شود. برای محیط‎‌های سخت و بیرونی توصیه می‎‌شود.

🔶 سینی کابل پیش گالوانیزه: در این روش با عبور از کویل فولاد توسط فلز مذاب روی به دست می‌‎آید، که کویل‎‌ها را اندازه مورد نیاز برش می‌‎دهند و در نهایت آن‎ها را تولید می‎‌کنند. مناطقی که هنگام ساخت پوشش داده نمی‎‌شوند، به وسیله روی پوشیده می‎‌شوند. در هنگام جوشکاری یک ناحیه کوچک مستقیماً تحت تاثیر جوشکاری قرار می‌‎گیرد که آلودگی ندارد و فرایند خود ترمیمی انجام می‎‌شود. این نوع فولاد برای کاربرد در فضاهای باز یا محیط‎‌های صنعتی پیشنهاد نمی‎‌شود.

 

سینی کابل استیل

معمولا ساخت سینی‌های استیل نیز مانند هر چیزی پروسه و مراحل خاص خود را طی می‌کند و طی این مراحل از دستور العمل‌هایی استفاده می‌کند. اینکه سینی‌کابل به چه صورت ساخته شده و…نظر کارفرما است اما بایستی گفت که معمولا سینی‌ها در شاخه سه متری ساخته می‌شوند.

از سینی‌کابل‌ها برای جدا کردن کابل‌ها و همچنین مراقبت از کابل در مقابل گزند حوادث استفاده می‌شود چرا که این کابل‌ها نباید دردسترس باشند و باید در مقابل عوامل مضر خارجی مثل حیوانات (موش –گربه و…) سایر عوامل از این قبیل حفظ شوند. ضخامت سینی‌کابل‌ها با توجه به سایز عرض آن‌ها تعیین می‌شود.

خرید اتصالات سینی کابل

پایه‌های دیواری مدلهای گوناگونی دارند و از جمله اتصالات سینی‌کابل می‌باشند که به منظور نصب سینی‌کابل باید از آن‌ها بکار رود. براکت‌ها از جمله پایه‌های دیواری هستند.

به منظور منتقل کردن سینی‌های انتقال کابل از زیر سقف از پایه‌های سقفی بکار برده می‌شود.   همچنین پایه‌های سقفی از دو قسمت بیس پلیت و ستون به صورت U یا L ایجاد شده است.  لازم به ذکر است ضخامت بیس پلیت اغلب مقداری بیشتر از ضخامت ستون u شکل پایه سقفی می‌باشد.

اغلب به منظور قرارگیری سینی‌کابل بر روی پایه سقفی از براکت بکار برده می‌شود که این وسیله می‌تواند به شکل T و یا مقطع مثلثی باشد. براکت‌ها را به وسیله پیچ و مهره فنردار به ستون u شکل متصل می‌کنند و سینی‌کابل را برروی آن می‌گذارند. همچنین ستون‌ها به شکل یک طرفه و یا دوبل به منظور قرار گرفتن دو لاین سینی‌کابل می‌تواند تولید شود.

در قسمت تلاقی سینی ها، برای نمونه در گوشه‌ها یا هنگامی که سینی ها از سقف به سمت پایین می‌آیند از زانوی ۹۰ درجه و یا زانوی ۴۵ درجه بکار برده می‌شود. زانوی ۹۰ درجه در دو مدل زانوی ۹۰ درجه عمودی و زانوی ۹۰ درجه افقی تقسیم می‌شود. همچنین زانوی ۹۰ درجه عمودی به دو قسمت زانوی ۹۰ درجه عمودی بیرونی و زانوی ۹۰ درجه عمودی داخلی طبقه‌بندی می‌شود.

قیمت سینی کابل

این روزها در بسیاری از سازه‌ها و پروژه‌ها از سینی کابل استفاده می‌شود؛ در واقع نقش بسیار پر رنگی در خطوط انتقال برق دارد. باتوجه به این مسئله نمی‌توان به راحتی از مسئله کیفیت ساخت سینی کابل گذشت. در حقیقت سینی کابل‎هایی که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند، قطعاً گران قیمت‌تر هستند. فراموش نکنید که این روز‎ها بازار خرید و فروش فلزات دارای نوسان است؛ بنابراین قیمت سینی کابل‎ها هم با این نوسانات دستخوش تغییرات می‌شوند و قیمت یکسان و واحدی را نمی‎توان برای آن‌ها در نظر گرفت.
اساساً نوع ورقی که برای ساخت سینی کابل استفاده می‌شود، در تعیین قیمت نهایی موثر خواهد بود؛ در حقیقت سینی کابلی که با ورق گالوانیزه گرم تولید می‌شود، بر اساس نوع آبکاری که روی آن انجام می‌شود، قیمت بالاتر و بیشتری نسبت نوع سینی کابل گالوانیزه سرد دارد.
مورد دیگری که در تعیین قیمت سینی کابل موثر است، اندازه و ابعاد سینی کابل خواهد بود؛ برای مثال به هر اندازه‎ای که طول شاخه سینی بیشتر باشد و پهنا آن و کف وسیع‌تر باشد، قیمت نهایی و هزینه خرید سینی بیشتر است.
نیاز است که دوباره بگوییم سینی کابل‌ها را با کیفیت بالا و استاندارد خریداری کنید تا از صدمات جدی و هزینه‌بر که در طولانی مدت ممکن است به وجود بیاید، حتی الامکان جلوگیری کنید. برای مطلع شدن از قیمت سینی کابل گالوانیزه به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای این که از قیمت انواع سینی کابل‌ها مطلع شوید، به فروشگاه اینترنتی تک سینی کابل مراجعه کنید که عرضه کننده انواع سینی کابل است.

کاربرد سینی کابل

با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که در مورد این نوع سینی‌ها گفته شد کاربردهای سینی‌کابل متنوع می‌باشد. از کاربردهای سینی‌کابل می‌توان به توزیع برق قدرت و سیستم کنترل و ارتباطات اشاره نمودیم.

از آنجایی که این ابزار می‌تواند مجموعه‌ای از کابل‌ها را به صورت منظم و تحت محافظت خود در خود جای دهد لذا در مکان‌های مختلف اعم از ساختمان‌های مسکونی و شرکت‌ها و کارخانجات و تولیدی‌ها و در کل مکان‌هایی که دارای تعداد زیادی دستگاه‌ها و راه‌های ارتباطی هستند لذا استفاده از این ابزار بسیار مناسب و به صرفه است.

از دیگر کاربردهای سینی‌کابل استفاده از آن در کابل کشی شبکه‌های اینترنت و مدیریت شبکه برق می‌باشد. از ویژگی‌های این ابزار این است که با توجه به حجم‌های مختلف کابل‌ها دارای اندازه‌های مختلفی است. این تنوع در اندازه سبب شده که این ابزار در مجموعه‌های بزرگی مثل مکان‌های صنعتی که دارای دستگاه‌های برقی زیادی هستند به کار برده شود. این ابزار نوعی میانبر برای سیستم کابل کشی ساختمان‌ها می‌باشد.

ویژگی سینی‌کابل

سینی کابل در خود متعلقاتی اعم از رابط، کابل، درب، نردبان، زانویی و… را دارد. این متعلقات عبارتند از: درب، رابط، نردبان، کابل، زانویی، ساپورت، سه راهی و چهارراهی، مهره و واشر و پیچ کله قارچی سینی‌کابل توانایی تحمل وزن بالا را داشته و در اندازه و سایزهای مختلف موجود است. این سینی در برابر ضربه از خود مقاومت نشان می‌دهد و عمر نسبتا بالایی دارد. سینی‌کابل برای مناطق‌های مرطوب نیز مناسب می‌باشد.

مزایای استفاده از سینی‌کابل

عدم دسترسی به سیم و کابل‌ها یک مشکلی است که در تأسیسات لوله کشی وجود دارد؛ در این صورت یک راه حل مناسب استفاده از سینی کابل است. می‌توان گفت که سینی کابل یک نسل جدید از تأسیسات برقی مربوط به ساختمان‌ها هستند. طراحی این محصول به صورتی است که با ایجاد حفره‌های پی ریز، جریان هوا به اطراف سیم و کابل‌ها فرستاده می‌شود، که این مسئله از داغ شدن سیم‎ و کابل‌ها جلوگیری می‌کند. مزیتی که در این سینی کابل‌ها دیده می‌شود این است که هزینه‌های برق کشی را تا ۶۰٪ کاهش می‌دهد. با استفاده از این سینی‌ها دسترسی به تأسیسات ساختمانی به راحتی انجام می‌شود، یعنی می‌توان در مدت زمان کمی حدود چند ساعت در سیستم برق ساختمان، تغییراتی را ایجاد کرد.

سینی کابل FRP

سینی‌کابل‌ها با موفقیت سیم‌های برقی را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنند. سینی‌های FRP دارای برخی از ویژگی‌های شگفت انگیز مانند دوام، استحکام، بدون خوردگی و … هستند. سینی‌های کابل قادر به پشتیبانی از انواع سیم کشی مانند:

🔴 خطوط ولتاژ بالا

🔴 خطوط توزیع برق

🔴 خطوط نوری

🔴 خطوط مخابرات و کنترل

سینی کابل کف جامد

این سینی با روکش و کف جامد بیشترین محافظت را در حفظ کابل‌ها دارد. معمولا در این نوع سینی‌ها، سیم‌های برقی با دهانه پنج تا دوازده پا و با پشتیبانی کوتاه و متوسط نصب می‌شوند. از آنجا که در سینی‌های کف جامد تهویه مطبوع نیست، برای مقاصد حرارتی کمتر استفاده می‌شود

سینی کابل کانال

از سینی‌کابل کانال در تاسیساتی استفاده می‌شود که کابل‌ها از طریق دهانه‌های تهویه خارج می‌شوند و کانال کابل یا کابل‌ها تا حدودی تحت لرزش قرار دارند. سینی‌کابل کانال از طول ۱.۵ تا ۳ متر پشتیبانی می‌کند.

سینی‌کابل کانال برای نصب با تعداد محدود سینی‌ها استفاده می‌شود. عرض استاندارد آن در سیستم‌های فلزی ۳.۴ و ۶ اینچ و در سیستم‌های غیرفلزی حداکثر ۸ اینچ است. همچنین طول استاندارد آن ۱۰.۱۲، ۲۰ و ۲۴ فوت می‌باشد.

سینی کابل ریلی منفرد

این نوع سینی کابل می‌تواند یک سینی یا بیشتر، پشتیبانی مرکزی یا دیوار ثابت داشته باشد. برای ورود و خروج از سیستم حداکثر کابل قلعه آزادی و برای کابل‌های با ولتاژ کم استفاده می‌شود.

اجزای سینی کابل 

  1. زانویی‌
  2. سه راهی‌
  3. ساپورت‌ دیواری
  4. ساپورت‌ سقفی
  5. مفصل‌
  6. ردیوسر‌

زانویی سینی کابل

یکی از انواع پرکاربرد اتصالات و اجزای سینی‌کابل، زانویی‌ها هستند. به طور کلی زانویی‌ها در دو صورت ۹۰ درجه و ۴۵ درجه تولید می‌شوند. به این ترتیب امکان تغییر جهت‌های ۹۰ درجه و ۴۵ درجه برای سینی کابل به وجود می‌آید.

سه راهی سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، سه راهی‌ها هستند. زمانی که بخواهیم از مسیر از سینی‌کابل انشعاب بگیریم و یا آنکه دو مسیر سینی‌کابل را با هم ادغام کنیم، می‌توان از این نوع از اتصالات سینی‌کابل استفاده کرد.

ساپورت دیواری سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، ساپورت‌های دیواری هستند. این دسته از اجزای سینی‌کابل، وظیفه دارند تا نصب سینی‌کابل را در مکان‌هایی که به سقف مناسبی دسترسی وجود ندارد، آسان‌تر کنند. این دسته از تجهیزات سینی‌کابل‌ها را به دیوار جانبی متصل می‌کنند.

جوینت سینی کابل 

جوینت سینی کابل نیز جز لوازم جانبی محسوب می‌شود که برای ارتباط دادن دو شاخه نردبان کابل به یکدیگر در هردو سمت نردبان استفاده می‌گردد. جوینت را معمولا در مدل دیوار بلند و دیوار کووتاه می‌سازند که کفی ان۳۰میلی متر وارتفاعش بین ۴۰تا۲۵۰میلیمتر است. جوینت برای ارتباط دو شاخه سینی کابل هم استفاده می‌شود. جوینت را می‌توان رابط نیز دانست و این عنوان را درباره‌ی آن به کاربرد.

رابط سینی کابل: این محصول نیز یکی از تکمیل کننده‌های لوازم سینی محسوب می‌شود که در مواقع تغییر مسیر به چپ و راست با زاویه‌های گوناگون که معمولا ۹۰ درجه و۴۵درجه می‌باشند از این ابزار استفاده می‌شود.

ساپورت سقفی سینی‌ کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌ کابل که نقش بسیار مهمی را در نصب سینی‌ کابل و خرید سینی کابل ایفا می‌کند، ساپورت‌های سقفی هستند. این نوع از اتصالات سینی‌کابل از طریق پیچ متری به سقف متصل می‌شوند. به این ترتیب می‌توان سینی‌کابل را در فاصله‌های معینی از سقف نصب کرد. از آنجایی که این نوع از اتصالات از طریق پیچ متری به سقف متصل می‌شوند، سقف باید مقاومت بسیار زیادی داشته باشد تا وزن سینی‌کابل را تحمل کند. به همین دلیل عمدتا در مکان‌هایی از ساپورت سقفی استفاده می‌شود که سقف بتنی با عرشه فولادی داشته باشند. به طور کلی ساپورت‌های سقفی به دو دسته ساپورت‌های U شکل و ساپورت‌های T شکل تقسیم‌بندی می‌شوند.

 مفصل سینی کابل

دسته دیگر از اجزای به کار رفته در سینی‌کابل‌ها، مفصل‌ها هستند. همانطور که می‌دانید سینی‌کابل‌ها در ابعاد و اندازه‌های معینی تولید می‌شوند. در صورتی که محیط مورد نظر از طول بسیار زیادی برخوردار باشد، به ناچار باید سینی‌کابل‌ها را به یکدیگر متصل کرد. مفصل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سینی‌کابل‌های هم اندازه را به یکدیگر متصل می‌کنند.

ردیوسر سینی‌ کابل

در صورتی که تعداد سیم‌ها و کابل‌های عبوری افزایش پیدا کند، باید سطح مقطع سینی‌کابل افزایش پیدا کند تا میزان تماس هوا با کابل‌ها کاهش پیدا نکند؛ همچنین در صورتی تعداد کابل‌ها و سیم‌ها کاهش پیدا کند، برای کاهش هزینه‌ها باید سطح سینی‌کابل‌ها کوچکتر شود. در چنین شرایطی برای اتصال دو سینی‌کابل که یکی دارای سطح بزرگتر و دیگری دارای سطح کوچکتری است از ردیوسر استفاده می‌شود.

به‌روز رسانی در تاریخ 17 بهمن ۱۴۰۰