خرید سینی کابل

خرید سینی کابل

 خرید سینی کابل درب دار

خرید سینی کابل :سینی‌ کابل (Cable tray) یا سینی کابل درب دار یکی از ساده‌ترین و در واقع پرکاربردترین وسایل و فناوری است که امروزه در تاسیسات الکتریکی کاربرد فراوانی دارد. از این ابزار برای زیباتر کردن و تمیز نصب کردن کابل‌های برق استفاده می کنند.

همچنین از این ابزار در زمان نصب مهتابی استفاده می شود و در زیر انواع مهتابی قرار می گیرد. این ابزار در دو مدل پی وی سی یا فلزی گالوانیزه در بازار موجود می باشد.

سینی‌کابل سازه یا پلی است که سیم را در خود نگه می دارد و از مواد گوناگونی تهیه می‌شود. نصب سینی‌ها، یک محیط امن را فراهم می کند.

زیرا در صورت نصب آنها، خطر ابتلا به برق گرفتگی وجود ندارد.

اگر قصد خرید سینی‌کابل سینی را دارید باید بدانید سینی ها به طور معمول به پهنای 50 تا 800 میلیمتر و تا یک متر ساخته میشود.

متناسب با عرض این نوع سیستم محافظ سیم و کابل، یک سری کامل تجهیزات و متعلقات نصب نظیر انواع ساپورت و سیستم‌های نگهدارنده ارایه میگردد.

این تجهیز برحسب نیاز از ورق‌های با ضخامت کمتر از 1میلیمتر تا 2.5 میلی متر و با طول استاندارد 2 و 3 متری ساخته میشوند.

سینی کابل چیست ؟

سینی‌ کابل یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین ابزارهایی است که در تاسیسات الکتریکی از آن استفاده می کنند.

هدف از استفاده این ابزار، هدایت و محافظت و انتقال از سیم و کابل برق می باشد. از این رو این ابزار بر روی سقف و دیوار و زمین و زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا جنس این ابزار از آهن و با روکش گالوانیزه است.ولی اگه قصد خرید سینی کابل را دارید ، می‌توان سینی‌ کابل از جنس استیل و آهن رنگ شده و حتی پلاستیک را در بازار تهیه نمود.

به دلیل اینکه این ابزار کاربردهای زیادی دارد لذا انواع مختلفی از این ابزار ساخته شده است. از انواع سینی‌کابل می توان به سینی‌کابل گالوانیزه فابریک، کابل رنگی پودری استاتیک و کابل آبکاری گرم، کابل استیل و کابل پلاستیک و کابل پی وی اشاره نمود.

سینی‌کابل گالوانیزه خود دارای دو مدل گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم می باشد. برای تولید گالوانیزه سرد، ورق گالوانیزه فابریک را بعد از سوراخ کاری و برش کاری خم می کنند و سپس استفاده می کنند.

گالوانیزه گرم نیز را با استفاده از ورق سیاه می سازند به این صورت که پس از سوراخ کاری و برش کاری و خم کردن ورق سیاه آن را در داخل اسید، اسیدشویی می کنند. سپس برای اینکه برای مصرف آماده شود عملیات گالوازاسیون را بر روی آن انجام می دهند.

سینی‌کابل پی وی سی به دلیل داشتن ویژگی های کاربردی و منحصر به فردش در تاسیسات برق بسیار کاربرد فراوان دارد.

عرض سینی کابل

سینی کابل با عرض ۱۰ سانت معمولا از موادی مثل گالوانیزه ساخته می شود و بنا به مقاومتی که دارد و جنسی که دارد در سیستم های کابل کشی در کارگاه ها وکارخانه های صنایع پتروشیمی –برقی –دارویی و… به کار می رود .

انواع سینی کابل

· سینی کابل گالوانیزه فابریک
· سینی کابل رنگی پودری استاتیک
· سینی کابل آبکاری گرم 

سینی کابل گالوانیزه فابریک 

سینی کابل گالوانیزه فابریک یکی از عمده محصولات کاربردی و با کیفیت محسوب میشود چرا که این محصول علاوه بر خوش ساختی بنابر ویژگی‌هایی از قبیل ضد زنگ بودن و قابلیت شکل گیری در موقعیت‌های مختلف همواره مورد توجه بوده است . این سینی کابل متناسب با وضعیت قابلیت اتصال و حالت گیری‌های مختلف را دارد و متناسب با شرایط آسیب پذیری آن کم است چرا که خاص محیطهای مرطوب و اسیدی می باشد.

این محصول متناسب با استانداردهای جهانی تولید شده و دارای استانداردهای ساختی است . این سینی کابل با ورق استیل ساخته شده است. ورقی کاملا محکم و مقاوم در برابر بخارهای اسیدی و بسیاری از عواملی که تخریب کننده می‌باشند. این محصول در کنار مقاومتی که دارد از عمر بالایی نیز برخوردار است. این ویژگی یکی دیگر از مجذوبات آن است در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که سینی کابل گالوانیزه فابریک دارد بایستی به تنوع سایز بندی آن نیز اشاره نمود .

کاربرد سینی کابل گالوانیزه فابریک

این محصول اصولا کاربرد ویژه ای در برخی از صنعت‌ها مانند صنعت برق دارد.
این ابزار در جهت محافظت از کابل ها و پوشش دهی درست عبور آنها به کار گرفته می شود و در فضاهایی مثل سوله‌ها، کارگاه‌ها، پارکینگ‌ها از آنها استفاده می شود که البته انواع خاصی دارند که با توجه به مصارفشان مختلف هستند و دلیل اصلی تنوع ان کاربرد آن ها می باشد.

نحوه تولید سینی کابل

تولید سینی کابل نیز مانند هر چیزی فرایندی است و پروسه خاص خودش را دارد.

انتخاب ورق

انتخاب ورق سینی کابل است که ابتدا باید ذکر کرد که ورق‌هایی که برای ساختن سینی کابل استفاده می شوند ورق‌های فولادی سیاه هستند که بعد از تولید سینی کابل در مواد مذاب قرار می گیرند این نکته را باید از خاطر برد که کیفیت ورق‌های ایجاد شده یکسان نیست بلکه متفاوت‌اند و دارای درجه بندی نیز می باشند کم بودن میزان روی بر روی سطح فولاد باعث زودتر زنگ زدن سطح فلز می شود بنابراین کیفیت ورق مورد استفاده بسیار اهمیت دارد.

برش دادن

سوراخ کردن و برش دادن سینی کابل مرحله دوم است که به وسیله دستگاه برش زنی انجام می گیرد.البته بجز این دستگاه‌ها اصولا قیچی‌هایی نیز وجود دارند که این عملکرد را دارند بنابراین انها را نیز می‌توان در این زمینه به کار گرفت. سوراخکاری قطعات سینی کابل با دستگاه CNC پانچ انجام می شود اما فرایند سوراخ کردن هم مانند برش زدن تنها با دستگاه به خصوص شکل نمی گیرد بلکه در خیلی از کارگاه‌ها با پرس ضربه ای این کار را انجام می دهند البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که کیفیت این فرایند ها اهمیت بالایی دارد.

خمکاری

مرحله سوم را باید خمکاری سینی کابل دانست که با استفاده از دستگاه‌های دارای مدار nc انجام می شود .در خمکاری اولین چیزی که مدنظر است ضخامت است .خمکاری به صورت دو خم، چهارخم وشش خم انجام می‌شود در این مرحله کیفیت نیز امر بسیار مهمی می‌باشد. تعداد خم با توجه به ارتباطش با مقاومت سینی کابل نیز حائز اهمیت است .

جوشکاری

مرحله چهارم جوشکاری سینی کابل است که شامل همه‌ی محصول نمی شود بلکه تنها برخی از اتصالات را شامل می‌شود.در این مرحله نیاز جوشکاری باتوجه به ضخامت آن انجام میشود و در تولید سینی کابل بیشتراز جوشکاری استفاده می‌شود.

مرحله اخر

بازرسی قطعات سینی کابل است که شامل کنترل مواد اولیه جهت تولید این محصول می باشد. در این مرحله قطعاتی که در حین تولد آسیب دیده اند حذف خواهند شد .ورق‌ها باید دارای ضخامت گالوانیزه کافی باشند. پس از طی کردن پروسه ذکر شده در انتها بایستی همه‌ی قطعاتی که تولید شده‌اند پیش از عملیات بسته بندی و عرضه در بازار ازمایش و تست شوند.

سینی کابل استیل

معمولا ساخت سینی های استیل نیز مانند هر چیزی پروسه و مراحل خاص خود را طی می کند و طی این مراحل از دستور العمل هایی استفاده می کند .اینکه سینی‌کابل به چه صورت ساخته شده و …نظر کارفرما است اما بایستی گفت که معمولا سینی ها در شاخه سه متری ساخته می شوند.

از سینی‌کابل ها برای جدا کردن کابل ها و همچنین مراقبت از کابل در مقابل گزند حوادث استفاده می شود چرا که این کابل ها نباید دردسترس باشند و باید در مقابل عوامل مضر خارجی مثل حیوانات (موش –گربه و…)سایر عوامل از این قبیل حفظ شوند.

ضخامت سینی‌کابل ها با توجه به سایز عرض آن ها تعیین می شود.

خرید اتصالات سینی کابل

پایه های دیواری مدلهای گوناگونی دارند و از جمله اتصالات سینی‌کابل می باشند که به منظور نصب سینی‌کابل باید از آنها بکار رود. براکت ها از جمله پایه های دیواری هستند.

به منظور منتقل کردن سینی های انتقال کابل از زیر سقف از پایه های سقفی بکار برده می شود.  همچنین پایه های سقفی از دو قسمت بیس پلیت و ستون به صورت U یا L ایجاد شده است. لازم به ذکر است ضخامت بیس پلیت اغلب مقداری بیشتر از ضخامت ستون u شکل پایه سقفی می باشد.

اغلب به منظور قرارگیری سینی‌کابل بر روی پایه سقفی از براکت بکار برده می شود که این وسیله می تواند به شکل T و یا مقطع مثلثی باشد. براکت ها را به وسیله پیچ و مهره فنردار به ستون u شکل متصل می کنند و سینی‌کابل را برروی آن می گذارند . همچنین ستون ها به شکل یک طرفه و یا دوبل به منظور قرار گرفتن دو لاین سینی‌کابل می تواند تولید شود.

در قسمت تلاقی سینی ها، برای نمونه در گوشه ها یا هنگامی که سینی ​ها از سقف به سمت پایین می آیند از زانوی 90 درجه و یا زانوی 45 درجه بکار برده می شود. زانوی 90 درجه در دو مدل زانوی 90 درجه عمودی و زانوی 90 درجه افقی تقسیم می شود. همچنین زانوی 90 درجه عمودی به دو قسمت زانوی 90 درجه عمودی بیرونی و زانوی 90 درجه عمودی داخلی طبقه بندی می شود.

اتصالات سینی کابل

استاندارد ضخامت سینی کابل

 • عرض استاندارد 15، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • عرض استاندارد 25، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • با طول های کوتاه تا متوسط از 150 تا 360 سانتیمتر استفاده می شود
 • عرض استاندارد 15، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • عرض استاندارد 5، 10، 15، 20، 30، 40، 45، 50 و 60 سانتی متر
 • عمق استاندارد 2.5، 5 و 10 سانتی متر
 • عرض استاندارد 15، 22.5، 30، 45 و 60 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10 و 15 سانتی متر

کاربرد سینی کابل

با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که در مورد این نوع سینی‌ها گفته شد کاربردهای سینی‌کابل متنوع می باشد. از کاربردهای سینی‌کابل می توان به توزیع برق قدرت و سیستم کنترل و ارتباطات اشاره نمودیم.

از آنجایی که این ابزار می تواند مجموعه ای از کابل‌ها را به صورت منظم و تحت محافظت خود در خود جای دهد لذا در مکان‌های مختلف اعم از ساختمان‌های مسکونی و شرکت‌ها و کارخانجات و تولیدی‌ها و در کل مکان‌هایی که دارای تعداد زیادی دستگاه‌ها و راه‌های ارتباطی هستند لذا استفاده از این ابزار بسیار مناسب و به صرفه است.

از دیگر کاربردهای سینی‌کابل استفاده از آن در کابل کشی شبکه‌های اینترنت و مدیریت شبکه برق می باشد. از ویژگی‌های این ابزار این است که با توجه به حجم‌های مختلف کابل‌ها دارای اندازه‌های مختلفی است. این تنوع در اندازه سبب شده که این ابزار در مجموعه‌های بزرگی مثل مکان‌های صنعتی که دارای دستگاه‌های برقی زیادی هستند به کار برده شود. این ابزار نوعی میانبر برای سیستم کابل کشی ساختمان ها می باشد.

ویژگی سینی‌کابل

سینی‌کابل در خود متعلقاتی اعم از رابط، کابل، درب، نردبان، زانویی و … را دارد. این متعلقات عبارتند از: درب، رابط، نردبان، کابل، زانویی، ساپورت، سه راهی و چهارراهی، مهره و واشر و پیچ کله قارچی

سینی‌کابل توانایی تحمل وزن بالا را داشته و در اندازه و سایزهای مختلف موجود است. این سینی در برابر ضربه از خود مقاومت نشان می دهد و عمر نسبتا بالایی دارد. سینی‌کابل برای مناطق‌های مرطوب نیز مناسب می باشد.

خرید سینی کابل

جنس رایج سینی کابل

در بین مواد اولیه مختلف، پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس که بیشتر با نام FRP شناخته می شود، بهترین نوع مواد سینی‌کابل محسوب می شود.

FRP در برابر برق و گرما مقاوم است و به همین دلیل سینی‌های کابل FRP برای استفاده بی خطر هستند.

 • سینی‌کابل از جنس فولاد ضد زنگ
 • سینی‌کابل از جنس آلومینیوم
 • سینی‌کابل از جنس فایبر گلاس
 • سینی‌کابل از جنس فولاد کم کربن

 

مزیت استفاده از سینی‌کابل

خرید سینی‌ کابل به عنوان جایگزینی برای سیم کشی باز یا سیستم‌های لوله کشی برق استفاده می شوند و معمولاً برای مدیریت هدایت کابل‌ها در ساخت و ساز تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید سینی کابل به طور خاص، در مواردی که تغییرات در یک سیستم سیم کشی قابل پیش بینی باشد مفید هستند. به این دلیل که کابل‌های جدید را می توان با قرار دادن در سینی‌کابل موجود به جای کشیدن آنها از طریق یک لوله جدید، اجرا نمود.

سینی کابل FRP

سینی‌کابل‌ها با موفقیت سیم‌های برقی را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنند. سینی‌های FRP دارای برخی از ویژگی‌های شگفت انگیز مانند دوام، استحکام، بدون خوردگی و غیره هستند.سینی‌های کابل قادر به پشتیبانی از انواع سیم کشی مانند:

 • خطوط ولتاژ بالا
 • خطوط توزیع برق
 • خطوط نوری
 • خطوط مخابرات و کنترل

سینی کابل کف جامد

این سینی با روکش و کف جامد بیشترین محافظت را در حفظ کابل‌ها دارد. معمولا در این نوع سینی‌ها، سیم‌های برقی با دهانه پنج تا دوازده پا و با پشتیبانی کوتاه و متوسط نصب می شوند. از آنجا که در سینی‌های کف جامد تهویه مطبوع نیست، برای مقاصد حرارتی کمتر استفاده می شود

سینی کابل کانال

از سینی‌کابل کانال در تاسیساتی استفاده می شود که کابل‌ها از طریق دهانه‌های تهویه خارج می شوند و کانال کابل یا کابل‌ها تا حدودی تحت لرزش قرار دارند.سینی‌کابل کانال از طول 1.5 تا 3 متر پشتیبانی می کند.

سینی‌کابل کانال برای نصب با تعداد محدود سینی‌ها استفاده می شود. عرض استاندارد آن در سیستم‌های فلزی 3 ، 4 و 6 اینچ و در سیستم‌های غیرفلزی حداکثر 8 اینچ است. همچنین طول استاندارد آن 10 ، 12 ، 20 و 24 فوت می باشد.

سینی کابل ریلی منفرد

این نوع سینی کابل می تواند یک سینی یا بیشتر، پشتیبانی مرکزی یا دیوار ثابت داشته باشد.  برای ورود و خروج از سیستم حداکثر کابل قلعه آزادی و برای کابل‌های با ولتاژ کم استفاده می شود.

اجزای سینی کابل

اجزای سینی کابل 

 1. زانویی‌
 2. سه راهی‌
 3. ساپورت‌ دیواری
 4. ساپورت‌ سقفی
 5. مفصل‌
 6. ردیوسر‌

زانویی سینی کابل

یکی از انواع پرکاربرد اتصالات و اجزای سینی‌کابل ، زانویی‌ها هستند.

به طور کلی زانویی‌ها در دو صورت ۹۰ درجه و ۴۵ درجه تولید می شوند.

به این ترتیب امکان تغییر جهت‌های ۹۰ درجه و ۴۵ درجه برای سینی کابل به وجود می آید.

سه راهی سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، سه راهی‌ها هستند.

زمانی که بخواهیم از مسیر از سینی‌کابل انشعاب بگیریم و یا آنکه دو مسیر سینی‌کابل را با هم ادغام کنیم، می توان از این نوع از اتصالات سینی‌کابل استفاده کرد.

ساپورت دیواری سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، ساپورت‌های دیواری هستند.

این دسته از اجز‌ا‌ی سینی‌کابل، وظیفه دارند تا نصب سینی‌کابل را در مکان‌هایی که به سقف مناسبی دسترسی وجود ندارد، آسان تر کنند.

این دسته از تجهیزات سینی‌کابل‌ها را به دیوار جانبی متصل می کنند.

جوینت سینی کابل 

جوینت سینی کابل نیز جز لوازم جانبی محسوب می شود که برای ارتباط دادن دو شاخه نردبان کابل به یکدیگر در هردو سمت نردبان استفاده می گردد.
جوینت را معمولا در مدل دیوار بلند و دیوار کووتاه می سازند که کفی ان30میلی متر وارتفاعش بین 40تا250میلیمتر است. جوینت برای ارتباط دو شاخه سینی کابل هم استفاده می شود . جوینت را می توان رابط نیز دانست و این عنوان را درباره ی آن به کاربرد.

رابط سینی کابل:این محصول نیز یکی از تکمیل کننده های لوازم سینی محسوب می شود که در مواقع تغییر مسیر به چپ و راست با زاویه های گوناگون که معمولا 90 درجه و45درجه می باشند از این ابزار استفاده می شود.

ساپورت سقفی سینی‌کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل که نقش بسیار مهمی را در نصب سینی‌کابل و خرید سینی کابل ایفا می کند، ساپورت‌های سقفی هستند.

این نوع از اتصالات سینی‌کابل از طریق پیچ متری به سقف متصل می شوند.

به این ترتیب می توان سینی‌کابل را در فاصله‌های معینی از سقف نصب کرد.  از آنجایی که این نوع از اتصالات از طریق پیچ متری به سقف متصل می شوند، سقف باید مقاومت بسیار زیادی داشته باشد تا وزن سینی‌کابل را تحمل کند.

به همین دلیل عمدتا در مکان‌هایی از ساپورت سقفی استفاده می شود که سقف بتنی با عرشه فولادی داشته باشند.

به طور کلی ساپورت‌های سقفی به دو دسته ساپورت‌های U شکل و ساپورت‌های T شکل تقسیم بندی می شوند.

 مفصل سینی کابل

دسته دیگر از اجزای به کار رفته در سینی‌کابل‌ها، مفصل‌ها هستند.

همانطور که می‌دانید سینی‌کابل‌ها در ابعاد و اندازه‌های معینی تولید میشوند.

در صورتی که محیط مورد نظر از طول بسیار زیادی برخوردار باشد، به ناچار باید سینی‌کابل‌ها را به یکدیگر متصل کرد.

مفصل‌ها به گونه ای طراحی شده اند که سینی‌کابل‌های هم اندازه را به یکدیگر متصل می کنند.

ردیوسر سینی‌کابل

در صورتی که تعداد سیم‌ها و کابل‌های عبوری افزایش پیدا کند، باید سطح مقطع سینی‌کابل افزایش پیدا کند تا میزان تماس هوا با کابل‌ها کاهش پیدا نکند.

همچنین در صورتی تعداد کابل‌ها و سیم‌ها کاهش پیدا کند، برای کاهش هزینه‌ها باید سطح سینی‌کابل‌ها کوچکتر شود.

در چنین شرایطی برای اتصال دو سینی‌کابل که یکی دارای سطح بزرگتر و دیگری دارای سطح کوچکتری است از ردیوسر استفاده می شود.

دیوایدر سینی کابل 

یکی از متعلقات سینی‌کابل همان دیوایدر سینی‌کابل است  چرا که دیوایدر مکمل سینی است که برای جداسازی ردیف‌های کابل تعبیه شده است  جنس دیوایدر  سینی‌کابل اصولا از جنس همان سینی‌کابل است و به همان میزان ضخیم است و به سینی‌کابل متصل می گردد نحوه‌ی اتصال آنها با یکدیگر  به وسیله پیج ویا به صورت دستی به کمک جوشکاری است . برای تولید این محصول اصولا از ورق گالوانیزه استفاده می شود .

دیوایدر سینی‌کابل نیز در سایزهای مختلفی تولید می شود .دیوایدر سینی‌کابل معمولا به میزانی از خود سینی‌کابل نازک‌تر تولید می شود اما نمی توان آن را ضخیم ندانست.

برای تهیه ی دیوایدر سینی‌کابل بایستی عرض سینی‌کابل گالوانیزه ، ارتفاع سینی، طول سینی کابل، ضخامت ورق سینی، ضخامت خود ورق دیوایدر و نوع گالوانیزه را در نظر گرفت .

 

انواع دیوایدر سینی‌کابل 

 • دیوایدر جوش شده به سینی‌کابل
 • دیوایدر پیچ شده
 • دیوایدر خم فابریک

 کاربرد دیوایدر سینی پانچ دار: گاهی کابل‌ها دارای گرما هستند و دقیقا در این زمان می خواهند آنها را در سینی قرار بدهند به خاطر همین دلیل از دیوایدر سینی پانچ دار استفاده می شود  که با داشتن سوراخ‌هایی روی بدنه باعث گردش هوا و خنک ماندن کابل‌ها می شود.

 

 لزوم وجود جدا کننده سینی‌کابل 

یکی دیگر از تجهیزات سینی‌کابل‌ها جدا کننده سینی‌کابل است که جز ابزارهای جانبی محسوب می شود و برای جداسازی دو فضا در سینی از آن استفاده می شود این جدا کننده می تواند عملکرد قسمت‌ها را نیز از یکدیگر تمیز دهد نظمی را در کارکرد بخش‌های مختلف نثار کند.

سایز جدا کننده از نظر طول آن دقیقا برابر با طول سینی‌کابل است و قسمت جدا کننده سینی به وسیله ی تعدادی پیچ به آن متصل می شود سینی‌کابل در واقع شرایطی را برای قرار گیری سیم‌های کابل موجود در فضای مورد نظر (ساختمان‌ها ومحیط های دیگر) فراهم می کند و روی زمین، دیوار و سطوحی از این قبیل نصب می شود مسیری برای عبور سیم‌ها را به وجود می آورد.