لوله فلکسیبل بی روکش

ویژگی های لوله فلکسیبل

لوله هایی از جنس فلز که به شکل خرطومی ساخته می شوند و بسیار انعطاف پذیر نیز هستند و برای محافظت از کابل های برق استفاده می شوند، لوله فلکسیبل یا لوله فلکسی بل نام دارند.

این لوله ها به صورت روکش دار و بدون روکش ساخته می شوند. نوع روکش دار بیشتر برای حفاظت از کابل ها در محیط های باز و بیرون کاربرد دارند. روکش آن از جنس پی وی سی بوده و این روکش در مقابل آتش بسیار ایمن است. لوله های فلکسی بدون روکش برای محیط های داخلی کاربرد داشته و روکش پلاستیکی و پی وی سی را ندارند.

برای استفاده از لوله فلکسیبل در موارد مختلف می توان از بست های مخصوص برای این کار استفاده کرد. این بست ها سایزهای مختلفی دارند و باید سایز آن با لوله مطابقت داشته باشد.

از ویژگی های مهم این نوع لوله ها می توان به وزن بسیار سبک آن که باعث نصب آسان آن نیز می شود، مقاومت بالای آن در مقابل فشار و ارتعاشات زیاد، انعطاف پذیری بالا و استحکام و مقاومت آن در مقابل کشش اشاره کرد.

این لوله های فلکسی اگر عایق بندی شود در شرایط مختلف آب و هوایی و رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته و به راحتی خراب نمی شود. همچنین در مقابل فشارهای وارده جانبی، باکتری ها و فرسایش و خوردگی مستحکم بوده و دیرتر خراب می شود. در نتیجه باعث طول عمر بالا و کاهش هزینه های ناشی از تعمیرات می شود.

خرید فلکسی بی روکش

انواع لوله فلکسیبل با توجه به جنس آن

لوله فلکسیبل به صورت پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند و همچنین دارای روکش هایی از جنس های متفاوتی هستند. لوله های خرطومی فلکسی پلاستیکی بیشتر برای تابلو های برق به منظور ارتباط بین سینی و در تابلو برق استفاده می شوند. لوله های فلزی نیز از فلز فشرده ساخته می شود و در لوله کشی های برق کاربرد دارد.

گاهی برای هر یک از مواد تشکیل دهنده لوله ها از روکش استفاده می کنند. این روکش می تواند نسوز باشد، مانند روکش های پی وی سی و برای سیم کشی در کنار مکان هایی که دمای آن بالا است مانند کوره ها استفاده می شود.

همچنین روکش های شیلددار برای لوله هایی به کار می رود که به منظور سیم کشی مخابراتی در فضاهای بسته و باز استفاده می شوند. این باعث می شود تا به عنوان عایقی برای جلوگیری از نفوذ امواج مغناطیسی و همچنین در فضاهای باز برای جلوگیری از نفوذ باران، عمل کند.

فلکسی بی روکش

انواع لوله فلکسیبل با توجه به کاربرد آن

برای خرید لوله فلکسیبل باید به کاربرد آن و این که آن لوله در کجا مورد استفاده قرار می گیرد، دقت کرد.

لوله های فلکسی خرطومی که در تابلوهای برق مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ضریب حفاظت محیطی رو به بالایی می باشد. انعطاف پذیر بوده و در دمای بین 10- تا 80+ درجه سانتیگراد مقاوم هستند. این لوله ها همچنین در وسایل برقی مانند یخچال، جارو برقی، تجهیزات پزشکی و… کاربرد دارند.

لوله فلکسیبل در صنعت خودرو سازی و در کنار و روی موتور ماشین استفاده می شوند. این نوع لوله شیاردار بوده و همچنین نسوز هستند. دمای مقاومت آن از 150+ تا 30- درجه سانتیگراد است. این لوله شیاردار خودرویی در سر تا سر آن یک چاک وجود دارد. همچنین در مقابل مواد شیمیایی مثل بنزین، روغن، اسید سولفوریک و… مقاوم است.

فلکسی بی روکش
فلکسی بی روکش

کاربرد های دیگر لوله فلکسی

این لوله ها علاوه بر موارد ذکر شده در صنایع دیگری مانند صنعت تهویه هوا و واحدهای تولیدی کارخانه جات، کارخانه های نساجی، گلخانه ها، رستوران ها و… کاربرد دارند. لوله های مورد استفاده در این صنایع لوله فلکسیبل هوا نامیده می شود و دارای انواع مختلفی از قبیل؛ لوله فلکسی هوای بزرنتی، کومبی، آلومینیومی، عایق الاستومری، پی وی سی و… است.

ساختار تشکیل دهنده هر کدام از موارد ذکر شده در مقابل شرایط مختلف مانند فشار، دما، شرایط محیطی و… متفاوت است.

لوله فولادی برق

لوله های فلکسی هوای برزنتی

با استفاده از الیاف پلی استر و روکش پی وی سی و فنر فولادی ساخته می شود. این لوله ها در قطرهای متفاوت با وزن سبک و مقاومت بالا تولید می شود. این نوع در سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و همچنین در مکش و تخلیه هوا به کار برده می شوند.

لوله های کومبی

در سیستم های دمش و مکش هوا به کار برده می شوند. مواد تشکیل دهنده آن فویل آلومینیوم با پلی استر در بخش داخلی و پوشش پی وی سی در قسمت بیرون آن است. این نوع برخوردار از ویژگی هایی مانند وزن سبک و بالطبع نصب آسان، عایق حرارتی و قابل فشرده شدن برای بسته بندی راحت است.

لوله های آلومینیومی

از دو لایه فویل آلومینیوم لمینت شده در بیرون و داخل تشکیل شده است. از نظر هزینه این لوله ها مقرون به صرفه بوده و بیشتر برای فضاهای بسته کاربرد دارند. مقاومت آن در دمای بین 20- تا 110+ درجه سانتیگراد بوده و در برابر شعله، رطوبت و خوردگی مستحکم است.

این نوع لوله ها با عایق الاستومری به دلیل داشتن ویژگی های مناسب و استانداردهای لازم، در صنعت تهویه مطبوع بسیار پرکاربرد است. این لوله ها دارای لایه های درونی، بیرونی و میانی است و به همین دلیل ساختار آن منسجم و غیر قابل تفکیک می باشد و افت فشار هوا در مسیر لوله به وجود نمی آید.

این نوع به صورت یک عایق حرارتی و صوتی عمل می کند و مواد تشکیل دهنده آن به عنوان مواد دوستدار محیط زیست شناخته می شوند. به همین دلیل در مکان های تمیز و محیط های آزمایشگاهی، بیمارستانی و… کاربرد دارد.

برای خرید لوله فلکسیبل هوا باید به جنس آن که در طول عمر لوله و کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد، توجه کرد. لوله های پی وی سی نوع دیگری است که به صورت شفاف و مشکی تولید می شود. همچنین باید گفت ضخامت پی دی سی در بدنه آن و قطر فنر قابل تغییر و تقویت است.

فلکسی بی روکش