خرید گلند

برای به کار بردن کابل در یک دستگاه یا تابلو و یا جعبه توزیع و اتصال امن آن از گلند لوله فلکسی بل استفاده می کنند. برای خرید گلند باید به مواد استفاده شده در ساخت آن مانند پلاستیک یا فلز دقت کرد.

کاربرد مهم گلند در محفظه ها یا تابلو این است که از ورود گرد و غبار، آب، مواد شیمیایی، حشرات و یا روغن به درون آن جلوگیری می کند. طراحی گلند به گونه ای است که زمانی که به کابل وارد شده و از واشر محافظ کابل رد می شود، دستگاه مورد نظر را آب بندی کرده و همچنین از آسیب رسیدن به کابل به هنگام عبور آن از سوراخی که جهت رد شدن کابل تعبیه شده جلوگیری می کند.

خرید گلند

ویژگی گلند

در خرید گلند به این نکته نیز باید توجه کرد که عدم استفاده از آن موجب می شود که کابل در محل رسیدن به دستگاه یا تابلو با گذشت زمان دچار پارگی می شود.

گلندها در روی تمامی کابل ها، مثل کابل های ابزار دقیق، کابل قدرت، کنترل، ارتباطات و… قابل استفاده هستند.

در خرید گلند بهتر است به نوع گلند فلکسیبل دقت کرد زیرا استفاده از آن مانع ورود رطوبت به مدارهای الکتریکی می شود. همچنین بر عمر و مقاومت و پایداری تجهیزات الکتریکی نیز افزوده می شود.

ویژگی مهم دیگر این نوع، که در خرید گلند موثر است، استحکام و مقاومت زیاد آن در مقابل لرزش ها و تنش های محیطی مانند تنش های فشاری و کششی می باشد. همچنین نصب این محصول نیز بسیار آسان است.

جنس گلند

مواد مورد استفاده برای گلند ها معمولا پلاستیک و آلومینیوم است. همچنین از برنج نیز گاهی برای ساخت آن استفاده می کنند. تمامی این مواد در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند. از پوشش کروم و گالوانیزه برای پوشش سطح گلند استفاده می شود.

خرید گلند

معرفی گلند لوله ‌فلکسیبل

گلند فلکسیبل نوعی از گلندها هستند که در اتصال آن به یک دستگاه یا جعبه توزیع و تقسیم برق و یا جعبه تابلو برق به جای کابل از لوله  فلکسیبل استفاده می کنند.

این نوع از گلندها برای فضاهای باز بسیار پر مصرف هستند و اکثرا از جنس آلومینیوم می باشند.

لوله های فلکسیبل غالبا از جنس استیل هستند و به صورت مارپیچ ساخته می شوند. انعطاف پذیری بالای این لوله ها باعث شده تا در درون آن ها از اتصالات خاصی استفاده نشود.

روکش این لوله ها از پلاستیک است و این استفاده از آن ها را در محیط های باز آسان می کند.

استاندارد خرید گلند

گلندها دارای استاندارد از کشورهای مختلف است. همچنین برندها و شرکت های مختلفی وجود دارد که کار ساخت این ابزار را انجام می دهند.

گلندها در ابعاد مختلف ساخته می شوند و سایز آن ها به صورت اینچی محاسبه می شود.

هر کدام با توجه به قطر کابل مورد نظر استفاده می شود و آن را پوشش می دهد. بنابراین در خرید گلند باید به این موارد و همچنین گارانتی آن در زمینه سلامت فیزیکی کالا دقت کرد.

خرید گلند
کاربرد گلند

کاربرد گلند

گلند فلکسیبل از فشار عناصر خارجی بر لوله فلکسیبل جلوگیری می کند.همچنین مانع از زخمی شدن لوله در برخورد با دیواره های حفره به وجود آمده در جعبه یا محفظه مورد نظر می شود. ویژگی متمایز کننده این نوع گلند از سایر گلندها این است که می تواند لوله های فلکسیبل را نیز به هم متصل کند.

این گلندها می توانند به صورت تک پیچ و دو پیچ استفاده شوند. جنس این پیچ ها معمولا از آهن گالوانیزه شده با فلز روی می باشد. جنس آن باعث می شود تا در برابر رطوبت و زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد.

اگر این نوع از گلند در دو تابلو به کار برده شود. در ابتدا و انتهای لوله فلکسیبل و بر روی تابلو یا دستگاه نصب می گردد. بعد از عبور لوله از از دستگاه، قطعه ها بر روی هم پیچ می شوند و همچنین لوله نیز آب بند می شود تا از نفوذ رطوبت جلوگیری شود.

 

اجزای تشکیل دهنده گلند

گلند و اجزای تشکیل دهنده آن می تواند از جنس آهن و یا برنج روکش دار باشد. این متعلقات عبارت هستند از؛ شرود، ارت تگ، لاگ نات، واشر گلند، ردیوسر و درپوش.

شرود ابزاری است از جنس پلاستیک که روی گلند قرار می گیرد. وظیفه این قسمت محافظت از کابل و گلند در محیط های باز است. شرود متناسب با سایز گلند انتخاب می شود و برای هر سایز هزینه ای متفاوت دارد.

یکی دیگر از اجزا گلند ارت تگ می باشد که از جنس فلز آهن و یا برنج می باشد و در هنگام اتصال سیم ارت به زمین از این وسیله بر روی بدنه اتصالات نصب می شود.

لاگ نات نیز همانند ارت تگ می تواند از جنس آهن یا برنج باشد. این وسیله به ورودی گلند و تابلو اتصال پیدا می کند. در واقع مهره ای است که در سمت رزوه دار گلند  و برای محکم کردن متصل می شود. 

وظیفه پر نمودن سوراخ تابلو بر عهده درپوش گلند است. درپوش می تواند از جنس آهن و یا برنج باشد. برای آب بندی و محافظت از اتصالات و یا تابلو برق در بدنه از واشر استفاده می کنند.

گلند فلزی

گلند فلزی

این ابزار در اندازه های مختلف و با قطر های متناسب با کابل های موجود در بازار تولید و روانه بازار شده است.

 • گلندهای فلزی در برابر اشتعال مقاوم هستند و از لرزش و تکان های بی مورد جلوگیری می کنند.
 • اطراف این گلند با لایه هایی از نیکل آب بندی و عایق کاری شده است.
 • برای فضاهای روباز بیشتر از این نوع گلند استفاده می شود.
 • دارای عملکرد بهتری در مقابل اشعه های ماورا بنفش خورشید هستند.
 • از اجزایی مانند مهره تثبیت، بدنه و واشرهای آب بندی و محافظ و همچنین درپوش ساخته شده است.
 • جنس واشرهای این گلندها از استیل می باشد.
 • در برابر حرارت های لحظه ای تا 120 درجه سانتی گراد مناسب هستند
 • در برابر حرارت های طولانی مدت تا 100 درجه سانتی گراد موفق عمل می کنند.

انتخاب بهترین نوع گلند کابل

معمولا مراکز خرید گلند دارای جداولی هستند.

با توجه به آن‌ها می توان گلند مناسب با نوع کابل مان را از نظر اندازه قطر انتخاب کنیم.

نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • گلند های پلاستیکی بیشتر برای کابل های با قدرت کمتر استفاده می شوند
 • گلندهای برنجی و فلزی برای کابل های با  قدرت بیشتر استفاده می شوند.
 • برای مکان هایی که خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد باید از گلندهای ضد انفجار استفاده کرد.

بسیاری از تکنسین ها در مرحله آخر بعد از بستن گلند برای محکم کاری، دور آنها را  با چسب های سیلیکونی می پوشانند.

با مطالعه مقاله بالا آشنایی مختصری با گلند کابل پیدا کرده‌اید.

سوالات و نظرات خود را درباره مقاله گلند کابل چیست از طریق نظرات نظرات با ما مطرح کنید.

کارشناسان تک سینی کابل در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.