ساپورت سینی کابل چیست؟

ساپورت سینی کابل چیست؟ اساسا سینی کابل‌ها یک سیستم ساپورت مکانیکی هستند که می‌‎توانند از کابل‌های مختلف برقی محافظت کنند، اما برای این که این سینی کابل‌ها روی دیوار یا رایزرها نصب و نگهداری شوند از ساپورت سینی کابل استفاده می‎شود. در تاسیسات الکتریکی سینی کابل‌‎ها معمولا با توجه به پارامترهایی همچون وزن و سایز سینی کابل، نیاز پروژه، نوع سقف، ارتفاع آویز و … نوع ساپورت مورد نیاز انتخاب می‌‎شود. به ساپورت‌های سینی کابل، پایه نگهدارنده سینی کابل هم می‌گویند که در حالت کلی وظیفه آن نگهداری از سینی کابل موجود است. وجود سینی کابل‌ها باعث شده است که سیم کشی و کابل‎ کشی‌ها به صورت نوین اجرا شوند.

در واقع بایستی بدانید که این تجهیزات ساختمانی باعث می‌شوند که میزان حرارت انتقال داده شده مابین سیم و کابل‌ها در تاسیسات برقی بهتر و کمتر شود. و اما این ساپورت سینی کابل‌ به گونه‌‎ای طراحی شده‌اند که بتوانند به خوبی وزن سیم و کابل‌ها و حتی خود سینی کابل را تحمل کنند. برای ساخت این تجهیز مهم از فولاد استفاده می‌کنند لذا فولاد به صورت ذاتی مستحکم است. از آن جایی که این ساپورت‌‎های سینی را در مکان‌های رو باز مورد استفاده قرار می‌‎دهند معمولا رطوبت با آن‎ها تماس خواهد داشت؛ به همین دلیل به روش گالوانیزه یک پوشش نگهدارنده از روی (Zn) روی آن قرار می‌دهند. این پوشش باعث می‌شود که استحکام فولاد بیشتر شود و در مقابل رطوبت هم مقاومت بالایی از خود به نمایش بگذارد.

انواع پایه ساپورت سینی کابل

انواع پایه نگهدارنده سینی کابل 

پایه نگهدارنده سینی کابل معمولا در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌‎شوند که هر کدام از آن‎ها مشخصات فنی خاص خود را دارند و معمولا در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌‎گیرند. از جمله پایه‌های نگهدارنده سینی کابل می‌‎توان به مواردی همچون موارد زیر اشاره کرد:

☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل دیواری
☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل آویز پروفیل
☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل با آویز راد
☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل L شکل
☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل چند طبقه‌‎ای
☑️ پایه نگهدارنده سینی کابل زمینی
☑️ ساپورت سینی کابل لدر

پایه نگهدارنده سینی کابل دیواری 

این مدل ساپورت سینی کابل یکی از انواع ساپورت‌های نگهدارنده است که به آن ساپورت T شکل هم می‌گویند. گاهی اوقات شخصی که تاسیسات برقی ساختمان را انجام می‌دهد مجبور است که مسیر کابل کشی و سیم کشی ساختمان را در کنار دیوارها ایجاد کند. در چنین شرایطی باید ساپورت‌هایی تهیه شوند که یک طرف آن‎ها به دیوار وصل باشد و در عین حال به خوبی سینی کابل را نگه دارد. ساپورت‌هایی که مناسب این شرایط هستند مدل T خواهند بود که از یک طرف توسط پیچ و مهره‌‎ها به دیوار وصل شده‌‎اند و سینی کابل روی آن‎ها جایگذاری می‌شود. این مدل ساپورت را از نظر ارتفاع می‌توان تغییر داد و آویز پروفیلی که در آن استفاده می‌‎شود از PGS یا PSC است. در واقع برای این که سایز روبولت‌ها و براکت و RGS و فواصل مورد نیاز ساپورت‌ها را بر حسب وزن و سایز سینی کابل انتخاب می‌‎کنند.

پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل آویز پروفیل 

پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل آویز پروفیل 

اگر سیم و کابل‌های استفاده شده از سطح مقطع بزرگی بهره ببرند بایستی که برای نگهداری سینی کابل از ساپورت‌های سقفی استفاده کنند. این مدل ساپورت سقفی را با استفاده از پایه‌های مخصوص و پروفیل‌های فولادی به سقف وصل می‌کنند. در واقع پایه‌های فولادی دارای سطح مقطع مشخصی هستند و به صورتی طراحی و تولید شده‌‎اند که می‌توانند نسبت به پیچ‌‎های متری میزان وزن بیشتری را تحمل کنند. توجه کنید که ابعاد و ضخامتی که برای آویزهای پروفیلی در نظر گرفته می‌شود متناسب با وزن سیم و کابل‌ها و سازه سینی کابل است.

پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل با آویز راد

از این مدل ساپورت سینی کابل زمانی استفاده می‌‎شود که مسیر سیم کشی و یا کابل کشی برای تاسیسات برقی ساختمان از دیوارهای موجود فاصله داشته باشد. در واقع این ساپورت سقفی از طریق دو پیچ متری به سقف مورد نظر متصل می‌‎شوند. برای متصل کردن این پایه‌‎های نگهدارنده در وهله اول بایستی که پیچ‌ها را در اندازه و ابعاد مورد نیاز ببرید و به وسیله انکر بولت آن‎ها را به سقف وصل کنید. در وهله بعدی توسط مهره و واشر این ساپورت‌های سینی کابل را نصب کنید. در نهایت کار سینی کابل‌ها را روی آن‎‎ها جایگذاری کنید توجه کنید که این مدل پایه نگهدارنده نمی‌تواند که وزن زیادی را تحمل کنند؛ به همین دلیل برای کابل‌هایی که از سطح مقطع کوچکی برخوردار هستند، کاربرد دارند.

پایه نگهدارنده سینی کابل L شکل 

پایه نگهدارنده سینی کابل L شکل 

این سری پایه‌‎های نگهدارنده به دو صورت سقفی و دیواری طراحی و تولید می‌شوند و سپس روانه بازار می‌شوند. این پایه نگهدارنده برای سینی کابل‌ها از چند قطعه جداگانه تشکیل شده است. قطعه اول به کار رفته در پایه نگهدارنده L شکل یک ورق است که باعث اتصال پروفیل عمودی به سقف می‌شود. در حقیقت قطعه سوم این ساپورت‌ها همان بخشی است که سینی کابل روی آن جایگذاری شده است. در ساختار این پایه‌‎های نگهدارنده از پروفیل استفاده شده است به همین دلیل وزن بیشتری را می‌‎تواند تحمل کند.

پایه نگهدارنده سینی کابل چند طبقه‌‎ای  

در بسیاری از موارد میزان حجم سیم و کابل‌هایی که قرار است از یک مسیر مشخص عبور داده شوند، بسیار زیاد است، و در عین حال نمی‌توان از سینی کابل‌هایی که عرض آن‎ها زیاد است، استفاده کرد. در این شرایط به صورت ناچار سینی کابل‌ها را به شکل چند طبقه‌‎ای روی همدیگر می‌‎گذارند. این مدل ساپورت نگهدارنده وظیفه دارند که سینی کابل‌ها را نگهداری کنند و در عین حال از قدرت تحمل و ارتفاع مناسبی هم برخوردار هستند. از مدل‌‎های مختلف این نگهدارنده‌ها با توجه به نوع سازه و وزن سیم و کابل‌ها استفاده می‌کنند.

پایه نگهدارنده سینی کابل زمینی 

و در آخر باید بگوییم که برای این که بتوان تاسیسات مختلفی همچون سوله کارگاهی و یا ساختمان را به هم وصل کنند، فقط و فقط از مسیرهای دیواری و سقفی استفاده نمی‌‎کنند، بلکه از مسیر دیگری یعنی مسیر زمینی هم استفاده می‌کنند. بنابراین برای ثابت و نگهداری کردن انواع سینی کابل‌ها از پایه‌های نگهدارنده مخصوصی همچون مدل زمینی استفاده می‌کنند. طراحی این ساپورت‌های سینی کابل به صورتی است از نفوذ رطوبت و آب به داخل سینی کابل‌ها جلوگیری می‌کند و نمی‌گذارد که کابل‌ها آسیب ببینند. این مدل ساپورت سینی کابل در قسمت زیرین سینی کابل جایگذاری شده است و با توجه به نوعی که دارد فاصله بین زمین و سینی کابل ایجاد می‌شود.

ساپورت سینی کابل لدر

ساپورت سینی کابل لدر

اگر لازم است که حجم زیادی از سیم و کابل‌ها عبور داده شود بایستی که ساپورت لدر استفاده شود. اساسا این مدل ساپورت سینی کابل در زمانی استفاده می‎‌شود که کابل‌ها در مسیرهای عمودی وجود دارند. در واقع داخل رایزرها به منظور تقسیم کابل‌ها از تابلو توزیع و یا کنتور به طبقات مختلف، مصرف کننده‌های الکتریکی، واحدهای مربوطه کاربرد دارند. البته ساپورت‌هایی که برای آن استفاده می‌‎شود به شکل دیواری خواهند بود. گفتنی است که فاصله این مدل ساپورت‌ها با توجه به وزن و سایز آن متغیر خواهد بود و نوع پروفیل آن PGS یا PCS است.

سخن پایانی 

سعی کردیم سوال ساپورت سینی کابل چیست را به خوبی پاسخ دهیم و انواع آن را معرفی کنیم. قبل از ان که به قیمت این محصولات دقت کنید به میزان کیفیت آن‎ها توجه کنید لذا کیفیت بالای این محصولات می‌‎تواند که در مدت زمان زیادی از سینی کابل‎ محافظت کند. می‌‎توانید انواع ساپورت سینی کابل را به صورت اینترنتی از فروشگاه اینترنتی تک سینی کابل با کیفیتی عالی سفارش دهید. قیمت‌‎هایی که در این فروشگاه مشاهده می‌شود با توجه به کیفیت محصولات کاملا متناسب است و با خرید از آن‎ها می‌‎توانید در کوتاه‎ترین زمان ممکن محصولات خود را سفارش دهید؛ علاوه بر آن می‌‎توانید در هزینه‌‎های اضافی رفت و آمد هم حتی الامکان صرفه جویی کنید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📝 امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد نظرات و تجربیات خود را از خواندن این مقاله از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید . 📝

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

بروزرسانی 16.11.00

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.