سینی کابل

در سیم‌کشی برق ساختمان‌ها از سیستم سینی کابل برای پشتیبانی از کابل‌های الکتریکی عایق شده برای توزیع برق، کنترل و ارتباطات استفاده می‌شود. سینی کابل به عنوان جایگزینی برای سیم‌کشی باز یا سیستم‌های مجرای الکتریکی استفاده می‌شود و معمولاً برای مدیریت کابل در ساخت و سازهای تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. سینی کابل به ویژه در شرایطی که تغییرات در سیستم سیم‌کشی پیش‌بینی می‌شود حائز اهمیت هستند، زیرا کابل‌های جدید را می‌توان با گذاشتن آن‌ها در سینی، به جای کشیدن آن‌ها از طریق لوله، نصب کرد که این موضوع به نظم کار کمک بسزایی کرده است. طبق استاندارد کد ملی برق ایالات متحده، سینی کابل واحد یا مجموعه‌ای از واحدها، بخش‌ها و اتصالات مربوطه است که یک سیستم ساختاری سفت و سخت را تشکیل می‌دهد که برای بستن یا پشتیبانی ایمن کابل‌ها و مسیرهای مسابقه استفاده می‌شود.

مشخصات سینی کابل

سینی کابل برای محافظت از کابل‌های برق و نیز جداسازی آنها در طول‌های مختلفی استفاده می‌شود، برای سینی‌های کابل از مواد اولیه و در متراژ مختلفی تولید می‌شوند. سینی‌های کابل معمولی از فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه ساخته شده‌اند. اغلب سیستم‌های سینی کابل برق از جنس فلزهای مقاوم در برابر خوردگی همچون فولاد با کربن پایین، فولاد ضد زنگ و یا یک آلیاژ آلومینیوم و یا از جنس فلزهای آبکاری شده با مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند روی یا اپوکسی ساخته می‌شوند.

انتخاب جنس سینی برای هر نوع نصب خاص بستگی به محیط نصب، ملاحظات الکتریکی و هزینه‌ای که صرف می‌شود، دارد. نوع مواد اولیه به کار رفته در ساخت cable tray برق نقش حیاتی در دوام و پایداری آن دارد. سيني كابل به پهنای از 100 تا 800 میلی‌متر ساخته می‌شوند متناسب با هر عرض سینی یک سری کامل ساپورت و متعلقات نگهدارنده قابل ارائه است. همة سینی کابل برق برحسب نیاز از ورق‌های با ضخامت 1، 1.25، 1.5، 1.75، 2، 2.5 میلی‌متر و با استاندارد 2 متری ساخته می‌شوند. cable tray به طور طبیعی دارای ارتفاع لبه‌های کناری 30، 40، 50 میلی‌متر جهت افزایش مقاومت و تحمل بار هستند. تعداد خم‌ها می‌تواند 2،4 یا 6 عدد باشد که هر چه تعداد این خم‌ها افزایش یابد، مقاومت و تحمل بار آن بیشتر می‌شود.

مشخصات سینی کابل

قیمت سینی کابل

این روزها در بسیاری از سازه‌ها و پروژه‌ها از سینی کابل استفاده می‌شود؛ در واقع نقش بسیار پر رنگی در خطوط انتقال برق دارد. باتوجه به این مسئله نمی‌توان به راحتی از مسئله کیفیت ساخت سینی کابل گذشت. در حقیقت سینی کابل‎هایی که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند، قطعاً گران قیمت‌تر هستند. فراموش نکنید که این روز‎ها بازار خرید و فروش فلزات دارای نوسان است؛ بنابراین قیمت سینی کابل‎ها هم با این نوسانات دستخوش تغییرات می‌شوند و قیمت یکسان و واحدی را نمی‎توان برای آن‌ها در نظر گرفت.
اساساً نوع ورقی که برای ساخت سینی کابل استفاده می‌شود، در تعیین قیمت نهایی موثر خواهد بود؛ در حقیقت سینی کابلی که با ورق گالوانیزه گرم تولید می‌شود، بر اساس نوع آبکاری که روی آن انجام می‌شود، قیمت بالاتر و بیشتری نسبت نوع سینی کابل گالوانیزه سرد دارد.
مورد دیگری که در تعیین قیمت سینی کابل موثر است، اندازه و ابعاد سینی کابل خواهد بود؛ برای مثال به هر اندازه‎ای که طول شاخه سینی بیشتر باشد و پهنا آن و کف وسیع‌تر باشد، قیمت نهایی و هزینه خرید سینی بیشتر است.
نیاز است که دوباره بگوییم سینی کابل‌ها را با کیفیت بالا و استاندارد خریداری کنید تا از صدمات جدی و هزینه‌بر که در طولانی مدت ممکن است به وجود بیاید، حتی الامکان جلوگیری کنید. برای مطلع شدن از قیمت سینی کابل گالوانیزه، به فروشگاه اینترنتی تک سینی کابل (عرضه کننده انواع سینی کابل) مراجعه کنید.

خرید سینی کابل

سینی‌های کابل‌ به جهت نقش مراقبت از کابل‌های برق در برابر آسیب‌ها، هدایت کابل‌ها و غیر قابل دسترس کردن آنها استفاده می‌شوند. سینی کابل برق گالوانیزه، برای نصب سینی کابل‌های با ولتاژ پایین و قدرت کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استفاده از cable tray حداکثر آزادی کابل و ظرفیت عبور کابل  بالا در سرعت اجرا از فاکتورهای مهم و حیاتی هستند. سیستم‌های از جنس آلومینیوم به‌سرعت نصب می‌شوند و می‌توانند به‌صورت آویزان یا دیواری مورد استفاده قرار گیرند.

در صورت نیاز به خرید سینی کابل برق و یا خرید تجهیزات سینی فلزی و همچنین اطلاع از قیمت انواع cable tray و لوازم جانبی آن می‌توانید به فروشگاه تک سینی مراجعه نمایید و محصول مورد نظرتان را با کسب اطلاعات و با اطمینان خریداری نمایید. این فروشگاه انواع مختلف سینی‌های کابل با قیمت متنوع را موجود کرده و مشتریان می‌توانند متناسب با نیاز خود، سینی کابل را خریداری نمایند.

انواع سینی کابل

💠  سینی کابل گالوانیزه فابریک

💠 سینی کابل رنگی پودری استاتیک

💠 سینی کابل آبکاری گرم

سینی کابل گالوانیزه فابریک

سینی کابل گالوانیزه فابریک یکی از عمده محصولات کاربردی و با کیفیت محسوب میشود چرا که این محصول علاوه بر خوش ساختی بنابر ویژگی‌هایی از قبیل ضد زنگ بودن و قابلیت شکل گیری در موقعیت‌های مختلف همواره مورد توجه بوده است. این سینی کابل متناسب با وضعیت قابلیت اتصال و حالت گیری‌های مختلف را دارد و متناسب با شرایط آسیب‌پذیری آن کم است چرا که خاص محیطهای مرطوب و اسیدی می‌باشد. این محصول متناسب با استانداردهای جهانی تولید شده و دارای استانداردهای ساختی است. این سینی کابل با ورق استیل ساخته شده است. ورقی کاملا محکم و مقاوم در برابر بخارهای اسیدی و بسیاری از عواملی که تخریب کننده می‌باشند.

این محصول در کنار مقاومتی که دارد از عمر بالایی نیز برخوردار است. این ویژگی یکی دیگر از مجذوبات آن است در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که سینی کابل گالوانیزه فابریک دارد بایستی به تنوع سایزبندی آن نیز اشاره نمود. این محصول اصولا کاربرد ویژه‌ای در برخی از صنعت‌ها مانند صنعت برق دارد. این ابزار در جهت محافظت از کابل‌ها و پوشش دهی درست عبور آن‌ها به کار گرفته می‌شود و در فضاهایی مثل سوله‌ها، کارگاه‌ها، پارکینگ‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود که البته انواع خاصی دارند که با توجه به مصارفشان مختلف هستند و دلیل اصلی تنوع ان کاربرد آن‌ها می‌باشد.

انواع پوشش سینی کابل

معمولاً برای سینی کابل‌ها از پوشش گالوانیزه استفاده می‌‎کنند که پرکاربردترین نوع پوشش‌هاست. پوشش گالوانیزه‌‎ای که برای این محصول استفاده می‎‌شود، در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت خوبی دارد. این پوشش گالوانیزه موجب می‎‌شود که خط و خراشی روی بدنه سینی کابل ایجاد نشود و در عین حال بدنه سالم بماند. سه پوشش برای سینی کابل‌‎ها وجود دارد که آن‎ها را بررسی می‌کنیم:

🔶 سینی کابل گالوانیزه سرد: فولادی که برای ساخت این سینی کابل‎‌ها استفاده می‌‎شود، از فرآیند الکترولیز توسط غوطه‌ور کردن آن در حمام نمک با روی، پوشیده می‎‌شود. برای محافظت از روی یک پوشش از ترکیب اکسید روی، هیدروکسید روی، کربنات برای محافظت تشکیل می‎‌دهند. میزان مقاومت این پوشش در برابر خوردگی به پارامترهایی همچون سختی محیط و ضخامت پوشش بستگی دارد.

🔶 سینی کابل گالوانیزه گرم: قبل از این که سینی مونتاژ یا ساخته شود، کل سینی را داخل حمام فلز مذاب از روی Zn غوطه‌ور می‎‌کنند که تمام سطوح با آن پوشیده می‌‎شود. ضخامت این پوشش باتوجه به مدت زمان غوطه‌‎ور بودن در حمام روی و سرعت برداشت آن مشخص می‎‌شود. زمانی که این سینی ساخته می‎‌شود، پوششی ضخیم ایجاد می‎‌شود. برای محیط‎‌های سخت و بیرونی توصیه می‎‌شود.

🔶 سینی کابل پیش گالوانیزه: در این روش با عبور از کویل فولاد توسط فلز مذاب روی به دست می‌‎آید، که کویل‎‌ها را اندازه مورد نیاز برش می‌‎دهند و در نهایت آن‎ها را تولید می‎‌کنند. مناطقی که هنگام ساخت پوشش داده نمی‎‌شوند، به وسیله روی پوشیده می‎‌شوند. در هنگام جوشکاری یک ناحیه کوچک مستقیماً تحت تاثیر جوشکاری قرار می‌‎گیرد که آلودگی ندارد و فرایند خود ترمیمی انجام می‎‌شود. این نوع فولاد برای کاربرد در فضاهای باز یا محیط‎‌های صنعتی پیشنهاد نمی‎‌شود.

اتصالات سینی کابل برق

اتصالات و تمام تجهیزات جانبی که برای مرتبط کردن و تکمیل کردن سینی کابل برای تغییر جهت، ارتفاع و عرض به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شوند، جزو اتصالات سینی کابل‌ها هستند. این اتصالات شامل موارد زیر می‌شود.

 • رابط سینی کابل: رابط مستقیم نوعی جوینت است که از قسمت زیر سینی به‌صورت مستقیم دوشاخه را به یکدیگر متصل می‌کند. رابط  از بغل اتصالی به شکل سه‌گوش یا همان مثلث‌ مانند است که از چهارسو سوراخ‌ کاری می‌شود؛ بنابراین رابط سینی را از قسمت پهلو نگه می‌دارد.
 • ساپورت سینی کابل نگهدارنده‌های اتصالات: دستک به همراه پلیت‌هایی که برای ثابت نگه‌داشتن سیستم به روی دیوار یا سقف و روی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد.ساختار و شکل ساپورت سینی کابل ذوزنقه‌ای مثلثی همچون حرف تی انگلیسی است.
 • کاور یا درب سینی کابل: برای بستن سطح بالای سینی نیازمند به کاور یا درب است. کاورها به اندازه عرض و پهنای کفه بلکه اندکی بزرگ‌تر ساخته می‌شوند تا به‌سهولت بر روی داکت را کاور نمایند. برای محکم کردن این دو از بست‌های نواری گالوانیزه بایستی استفاده شود.
 • چهار راهی سینی کابل افقی و عمودی: پیونددهنده‌ای در چهار جهت 90 درجه مناسب با عرض‌های ساخته شده تولید می‌شود. سایز دهانه ورودی‌ها با اندازه خروجی سینی فلزی باید برابر باشد.
قیمت سینی کابل

استاندارد ضخامت سینی کابل

 • عرض استاندارد 15، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • عرض استاندارد 25، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • با طول های کوتاه تا متوسط از 150 تا 360 سانتیمتر استفاده می شود
 • عرض استاندارد 15، 30، 45، 60، 75 و 90 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10، 12.5 و 15 سانتی متر
 • عرض استاندارد 5، 10، 15، 20، 30، 40، 45، 50 و 60 سانتی متر
 • عمق استاندارد 2.5، 5 و 10 سانتی متر
 • عرض استاندارد 15، 22.5، 30، 45 و 60 سانتی متر
 • عمق استاندارد 7.5، 10 و 15 سانتی متر

کاربرد سینی کابل

با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که در مورد این نوع سینی‌ها گفته شد کاربردهای سینی‌کابل متنوع می‌باشد. از کاربردهای سینی‌کابل می‌توان به توزیع برق قدرت و سیستم کنترل و ارتباطات اشاره نمودیم.

از آنجایی که این ابزار می‌تواند مجموعه‌ای از کابل‌ها را به صورت منظم و تحت محافظت خود در خود جای دهد لذا در مکان‌های مختلف اعم از ساختمان‌های مسکونی و شرکت‌ها و کارخانجات و تولیدی‌ها و در کل مکان‌هایی که دارای تعداد زیادی دستگاه‌ها و راه‌های ارتباطی هستند لذا استفاده از این ابزار بسیار مناسب و به صرفه است.

از دیگر کاربردهای سینی‌کابل استفاده از آن در کابل کشی شبکه‌های اینترنت و مدیریت شبکه برق می‌باشد. از ویژگی‌های این ابزار این است که با توجه به حجم‌های مختلف کابل‌ها دارای اندازه‌های مختلفی است. این تنوع در اندازه سبب شده که این ابزار در مجموعه‌های بزرگی مثل مکان‌های صنعتی که دارای دستگاه‌های برقی زیادی هستند به کار برده شود. این ابزار نوعی میانبر برای سیستم کابل کشی ساختمان‌ها می‌باشد.

ویژگی سینی‌کابل

سینی کابل در خود متعلقاتی اعم از رابط، کابل، درب، نردبان، زانویی و… را دارد. این متعلقات عبارتند از: درب، رابط، نردبان، کابل، زانویی، ساپورت، سه راهی و چهارراهی، مهره و واشر و پیچ کله قارچی سینی‌کابل توانایی تحمل وزن بالا را داشته و در اندازه و سایزهای مختلف موجود است. این سینی در برابر ضربه از خود مقاومت نشان می‌دهد و عمر نسبتا بالایی دارد. سینی‌کابل برای مناطق‌های مرطوب نیز مناسب می‌باشد.

خرید سینی کابل

مزایای استفاده از سینی‌کابل

عدم دسترسی به سیم و کابل‌ها یک مشکلی است که در تأسیسات لوله کشی وجود دارد؛ در این صورت یک راه حل مناسب استفاده از سینی کابل است. می‌توان گفت که سینی کابل یک نسل جدید از تأسیسات برقی مربوط به ساختمان‌ها هستند. طراحی این محصول به صورتی است که با ایجاد حفره‌های پی ریز، جریان هوا به اطراف سیم و کابل‌ها فرستاده می‌شود، که این مسئله از داغ شدن سیم‎ و کابل‌ها جلوگیری می‌کند. مزیتی که در این سینی کابل‌ها دیده می‌شود این است که هزینه‌های برق کشی را تا ۶۰٪ کاهش می‌دهد. با استفاده از این سینی‌ها دسترسی به تأسیسات ساختمانی به راحتی انجام می‌شود، یعنی می‌توان در مدت زمان کمی حدود چند ساعت در سیستم برق ساختمان، تغییراتی را ایجاد کرد.

اجزای سینی کابل 

انواع مختلفی از سینی در کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. سینی ته جامد حداکثر محافظت را از کابل‌ها فراهم می‌کند، اما نیاز به برش سینی یا استفاده از اتصالات برای ورود یا خروج کابل‌ها دارد. محفظه عمیق و جامد برای کابل ها، کانال کابل نامیده می‌شود.

یک سینی تهویه‌دار دارای سوراخ‌هایی در پایین سینی است که اجازه می‌دهد مقداری هوا در اطراف کابل‌ها گردش کند، آب تخلیه شود و اجازه می‌دهد مقداری گرد و غبار از درون سینی بریزد. کابل‌های کوچک ممکن است از طریق دریچه‌های تهویه از سینی خارج شوند، که ممکن است شکاف‌ها یا سوراخ‌هایی در پایین سوراخ‌شده باشند. سینی نردبان دارای کابل‌هایی است که توسط یک نوار تراورس، مشابه پله‌های یک نردبان، در فواصل منظم بین ۴ تا ۱۲ اینچ (۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی متر) پشتیبانی شوند.

نردبان و سینی‌های دارای تهویه ممکن است دارای پوشش‌های جامد برای محافظت کابل‌ها از سقوط اجسام، گرد و غبار و همچنین آب باشند. روکش‌های سینی برای استفاده در فضای باز یا مکان‌های در معرض گرد و غبار ممکن است دارای شکل اوج برای ریختن زباله‌ها از جمله گرد و غبار، یخ و برف باشند.

همچنین به شکل یک ستون مرکزی (ریل) منفرد با دنده‌هایی برای حمایت از کابل در دو طرف طراحی شوند. سینی کانال یک پشتیبانی اقتصادی برای افت کابل و انشعاب کابل از سیستم سینی کابل ستون فقرات فراهم می‌کند.

کابل‌های برق بزرگی که در سینی گذاشته می‌شوند ممکن است به بلوک‌های پشتیبانی برای حفظ فاصله بین هادی‌ها نیاز داشته باشند تا از گرم شدن بیش از حد سیم‌ها جلوگیری شود. کابل‌های کوچک‌تر ممکن است بدون ایمنی در سینی‌های افقی گذاشته شوند، یا با کابل‌هایی به پایین سینی‌هایی که به صورت عمودی نصب شده‌اند محکم شوند.

برای حفظ پشتیبانی کابل‌ها در تغییر ارتفاع یا جهت سینی، تعداد زیادی از اتصالات سینی کابل تخصصی با هر سبک و شکلی سازگار ساخته شده است. زانوهای افقی جهت سینی را در همان صفحه ته سینی تغییر می‌دهند و به اشکال ۳۰.۴۵ و ۹۰ درجه تبدیل می‌شوند. زانوهای داخل و خارج برای تغییرات عمود بر کف سینی هستند. اینها می‌توانند در اشکال مختلف از جمله سه‌راهی و صلیب باشند.لوازم جانبی مختلف مانند گیره، نگهدارنده و اتصال با سینی کابل برای ارائه یک سیستم سینی در عملکردی کامل استفاده می‌شود.

سه راهی سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، سه راهی‌ها هستند. زمانی که بخواهیم از مسیر از سینی‌کابل انشعاب بگیریم و یا آنکه دو مسیر سینی‌کابل را با هم ادغام کنیم، می‌توان از این نوع از اتصالات سینی‌کابل استفاده کرد.

ساپورت دیواری سینی کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌کابل، ساپورت‌های دیواری هستند. این دسته از اجزای سینی‌کابل، وظیفه دارند تا نصب سینی‌کابل را در مکان‌هایی که به سقف مناسبی دسترسی وجود ندارد، آسان‌تر کنند. این دسته از تجهیزات سینی‌کابل‌ها را به دیوار جانبی متصل می‌کنند.

جوینت سینی کابل

جوینت سینی کابل نیز جز لوازم جانبی محسوب می‌شود که برای ارتباط دادن دو شاخه نردبان کابل به یکدیگر در هردو سمت نردبان استفاده می‌گردد. جوینت را معمولا در مدل دیوار بلند و دیوار کووتاه می‌سازند که کفی ان۳۰میلی متر وارتفاعش بین ۴۰تا۲۵۰میلیمتر است. جوینت برای ارتباط دو شاخه سینی کابل هم استفاده می‌شود. جوینت را می‌توان رابط نیز دانست و این عنوان را درباره‌ی آن به کاربرد.

رابط سینی کابل: این محصول نیز یکی از تکمیل کننده‌های لوازم سینی محسوب می‌شود که در مواقع تغییر مسیر به چپ و راست با زاویه‌های گوناگون که معمولا ۹۰ درجه و۴۵درجه می‌باشند از این ابزار استفاده می‌شود.

اتصالات سینی کابل برق

ساپورت سقفی سینی‌ کابل

یکی دیگر از اجزای سینی‌ کابل که نقش بسیار مهمی را در نصب سینی‌ کابل و خرید سینی کابل ایفا می‌کند، ساپورت‌های سقفی هستند. این نوع از اتصالات سینی‌کابل از طریق پیچ متری به سقف متصل می‌شوند. به این ترتیب می‌توان سینی‌کابل را در فاصله‌های معینی از سقف نصب کرد. از آنجایی که این نوع از اتصالات از طریق پیچ متری به سقف متصل می‌شوند، سقف باید مقاومت بسیار زیادی داشته باشد تا وزن سینی‌کابل را تحمل کند. به همین دلیل عمدتا در مکان‌هایی از ساپورت سقفی استفاده می‌شود که سقف بتنی با عرشه فولادی داشته باشند. به طور کلی ساپورت‌های سقفی به دو دسته ساپورت‌های U شکل و ساپورت‌های T شکل تقسیم‌بندی می‌شوند.

 مفصل سینی کابل

دسته دیگر از اجزای به کار رفته در سینی‌کابل‌ها، مفصل‌ها هستند. همانطور که می‌دانید سینی‌کابل‌ها در ابعاد و اندازه‌های معینی تولید می‌شوند. در صورتی که محیط مورد نظر از طول بسیار زیادی برخوردار باشد، به ناچار باید سینی‌کابل‌ها را به یکدیگر متصل کرد. مفصل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سینی‌کابل‌های هم اندازه را به یکدیگر متصل می‌کنند.

ردیوسر سینی‌ کابل

در صورتی که تعداد سیم‌ها و کابل‌های عبوری افزایش پیدا کند، باید سطح مقطع سینی‌کابل افزایش پیدا کند تا میزان تماس هوا با کابل‌ها کاهش پیدا نکند؛ همچنین در صورتی تعداد کابل‌ها و سیم‌ها کاهش پیدا کند، برای کاهش هزینه‌ها باید سطح سینی‌کابل‌ها کوچکتر شود. در چنین شرایطی برای اتصال دو سینی‌کابل که یکی دارای سطح بزرگتر و دیگری دارای سطح کوچکتری است از ردیوسر استفاده می‌شود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/08/18