لوله فلکسیبل چیست و کاربردهای مختلف آن کدام است؟

لوله های فلکسیبل را بهتر بشناسیم

همه ما از اهمیت کابل و سیم ها درون ساختمان ها و پروژه های عمرانی آگاه هستیم. به همین منظور واجب است تا به نحوی از آن ها در برابر رطوبت، خوردگی و آسیب جلوگیری کنیم. لوله های فلکسیبل که به اختصار لوله فلکسی نیز نامیده می شوند یکی از ابزار آلاتی هستند که ما را در این امر یاری می کنند. اما سوال اصلی اینجاست که لوله فلکسیبل چیست؟ اگر بخواهیم به صورت مختصر توضیحی در مورد لوله های فلکسبیل بدهیم می توانیم آن ها را به عنوان یک روکش محافظتی برای کابل ها و سیم ها معرفی کنیم. برای اینکه به صورت دقیق پاسخ سوال لوله فلکسیبل چیست را بیابید در این مقاله به گروه تک سینی کابل همراه باشید.

لوله فلکسیبل چیست - 1لوله فلکسیبل چیست ؟

لوله های فلکسیبل که نام دیگر آن ها لوله های خرطومی فلزی است، یک کانال فلزی با سطح مقطع گرد هستند. برای محافظت و مراقبت از سیم ها و کابل ها در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های فلکسیبل لوله هایی بلند، انعطاف پذیر و سبک وزن هستند که از آسیب رسیدن به کابل ها جلوگیری می کنند.

چرا به لوله فلکسیبل نیاز داریم؟

الکتریسیته امروزه به بخشی جدا نشدنی از خانه ها و دفاتر تبدیل شده است. برق و الکتریسیته یک نیاز مشترک و اجتناب ناپذیر برای زندگی راحت و همراه با آسایش است. برای استفاده کردن از الکتریسیته نیازمند کابل کشی درون ساختمان ها برای انتقال برق به نقاط مختلف هستیم. به همین منظور بسیار حیاتی است که بتوانیم از صحت و سلامت کابل ها و سیم های ساختمانی اطمینان کافی را حاصل کنیم. به کمک لوله های خرطومی فلزی می توانیم از هر گونه آسیبی خارجی نظیر رطوبت، گرمای شدید و یا حتی خوردگی توسط حشرات که ممکن است کابل ها را تهدید کند جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید – زانویی سینی کابل چیست ؟

لوله فلکسیبل چیست - چرا به لوله فلکسیبل نیاز داریم؟مزایای استفاده از لوله فلکسیبل چیست ؟

انتخاب لوله های خرطومی متناسب با وزن و اندازه کابل هایی که قرار است در آن ها قرار داده شوند صورت می گیرد. در صورت انتخابی اصولی و درست مزایای بیشماری را با خود به همراه خواهند داشت. از جمله مزایایی که این لوله ها با خود به همراه دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• انعطاف بالا
• طول عمر بالا
• وزن کم
• مقاوم در برابر کشش و چرخش
• محافظت از کابل ها در برابر اشعه های مضر خورشید
• دفع رطوبت
• قابلیت تحمل فشار بالا
• تخلیه خودکار الکتریسیته ساکن
• نصب و راه اندازی ساده و آسان
• مقاوم در برابر محیط های اسیدی و قلیایی

لوله فلکسیبل چیست - مزایای لوله فلکسیبلانواع مختلف لوله فلکسیبل چیست ؟

لوله فلکسیبل متناسب با نوع پروژه و محل نصب خود و همچنین وزن و سنگینی کابل هایی که قرار است در آن قرار بگیرد از مواد اولیه مختلفی تولید می شود. به صورت کلی لوله های فلکسیبل را می توان به دو صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  1. لوله فلکسیبل روکش دار
  2. لوله فلکسیبل بدون روکش

لوله فکسی روکش دار

لوله های فلکسی روکش دار معمولا از روکش پلاستیکی PVC استفاده می کنند و در نصب دوربین های مدار بسته بسیار رایج هستند. از مزیت های استفاده از لوله های فلکسی PVC می توان به قیمت مقرون به صرفه و همچنین محافظت در برابر رطوبت و آب اشاره کرد. معمولا هنگامی که قرار است کابل ها در زیر زمین نصب شوند لوله های فلکسی روکش دار به کار مهندسین و طراحان می آیند.

لوله فلکسی بل بدون روکش

همانطور که از اسم آن ها پیداست این دسته ها از لوله های محافظتی از روکش PVC استفاده نمی کنند. به همین منظور میزان مقاومت آن ها در برابر آسیب های بیرونی کاهش می یابد. به همین دلیل از لوله های فلکسی بل بدون روکش معمولا در محیط های داخلی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید – نکات مهم خرید نردبان کابل

لوله فلکسیبل چیست - 2اندازه های مختلف و رایج لوله فلکسیبل چیست ؟

اندازه لوله های فلکسی را بر اساس قطر مقطع آن ها می سنجند. بنابراین اگر بخواهیم نگاهی به سایز های استاندارد لوله های خرطومی داشته باشیم می توانیم به لوله های فلکسی 11، 13، 16، 21، 25، 29، 36، 42 و 48 میلیمتری اشاره کنیم. بنابراین خیلی مهم است که متناسب با نوع پروژه و اندازه و وزن کابل ها سایز لوله فلکسی را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

لوله های فلکسیبل یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای محافظت از کابل ها و سیم ها در پروژه های عمرانی به شمار می روند. به همین جهت نحوه انتخاب شناخت درست آن ها و همچنین کاربردهای آن ها می تواند شما را در نگهداری از سیم ها و کابل ها یاری کند. امیدواریم توانسته باشیم تا به خوبی پاسخ سوال لوله فلکسیبل چیست و چه کاربردی را دارد را با شما عزیزان در میان بگذاریم. در صورت وجود هر گونه سوال و ابهام می توانید با متخصصین و کارشناسان گروه صنعتی تک سینی کابل در ارتباط باشید.

منبع: www.reliablecounter.com

لوله فلکسیبل چیست - 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.