نصب نردبان کابل : در مورد اهمیت نردبان کابل به هنگام فعالیت های عمرانی و مدیریت کابل ها هرچه بگوییم کم گفته ایم. این ابزارها بسیار مدت و کارآمد هستند. داشتن یک نقشه و برنامه مناسب برای نصب نردبان کابل امری ضروری و حیاتی است. برای اینکار نیاز است تا میزان وزن بارگذاری بر روی سینی و نردبان را محاسبه کنیم. میزان وزن و فضای اشغالی سیم ها، نوع کانداکتورها، ایمن سازی سیم ها و اتصالات و نصب درست و صحیح از مواردی است که حتما باید رعایت شوند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی گروه صنعتی تک سینی کابل با ما همراه باشید تا مراحل نصب نردبان کابل را به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم.

نصب نردبان کابلنیازمندی لازم هنگام نصب نردبان کابل

بیشتر مهندسین برق و الکتریک تصور می کنند که انجام دادن اینکار و یا علم به آن از واجبات آن ها نیست. در حالی که نصب نردبان کابل به صورت کاملا حرفه ای و اصولی نیازمند همکاری مهندسین برق و مکانیک است.

مزایای اتصال اصولی قطعات سینی کابل

اگر بتوانیم سینی و نربان کابل را به صورت درست و صحیح به یکدیگر متصل کنیم می توانیم از مزایای بیشماری مانند:
• افزایش سطح ایمنی سیم های ساختمان
• افزایش سطح اطمینان تحت شرایط مختلف
• صرفه جویی در فضا، مواد اولیه، زمان و هزینه
• سهولت نگهداری و مدیریت
بهره مند شویم. با این حال این کار شامل مراحلی است که همگی باید به صورت کامل و درست اجرا شوند تا بتوان از نتیجه نهایی استفاده لازم را برد.

نصب نردبان کابلمراحل نصب نردبان کابل

1. سنجش محیط

قبل از هر کاری باید محیط کار را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. باید بررسی کنیم که آیا از نظر فضا اشغالی و ارتفاع نصب نردبان کابل به صرفه خواهد بود یا خیر.

2. بررسی مخاطره های ایمنی و امنیتی

باید کاملا چک کنیم که آیا امکان نشتی و آسیب به سیم ها و در نهایت آتش سوزی و به خطر افتادن جان ساکنین وجود دارد دارد یا خیر. نشستن گرد و غبار و خرابی سیم ها ممکن است به حوادث ناگوار و جانی تبدیل شود که هزینه های زیادی را تحمیل خواهد کرد.

3. سنجش مواد اولیه مورد نیاز

برای انجام دادن پروژه نیاز است تا دو مورد را در نظر داشته باشیم:
مواد اولیه: مواد اولیه و جنس آن ها همگی باید قبل از شروع کار مشخص شوند. سایز و اندازه مواد هم در طرح اولیه کاملا مشخص خواهند شد.
ایمنی مواد و لوازم یدکی: سینی ها و نربان های کابل و همچنین اتصالات مورد نیاز باید به گونه ای به محیط عملیاتی منتقل شوند تا هیچگونه آسیبی نبینند. هر گونه اقدام لازم باید صورت بگیرد تا در مورد تمیزی و سالم بودن مواد اولیه پیش از نصب، اطمینان کافی حاصل شود.

نصب نردبان کابل4. آغاز مراحل نصب

پس از اینکه از سالم بودن و درست کار کردن تمامی قطعات و اتصالات مطمئن شدیم به سراغ نصب نردبان کابل می رویم. اگر بخواهیم که سینی کابل را بر روی زمین نصب کنیم باید حداقل حدود 10 سانتی متر از سطح زمین فاصله در نظر بگیریم. اینکار موجب راحتی مراحل نصب و تغییرات احتمالی در آینده خواهد شد. اگر قصد داریم تا از سقف شروع به انجام این کار کنیم باید بین 30 الی 40 سانتی متر فاصله را رعایت کنیم. با رعایت کردن این استانداردها فضای کار در دسترس خود را تا حد بسیار خوبی تامین می کنیم.

5. انتخاب مسیرها

تمامی مسیرهای که قصد کابل کشی در آن ها را داریم باید به گونه ای انتخاب شوند تا دسترسی به آن ها به راحتی هر چه تمام تر صورت گیرد. معمولا سینی کابل به صورت افقی و نردبان های کابلی به صورت عمودی نصب می شوند.

6. استفاده کردن از اتصالات

در طول مسیر در قسمت های خمیدگی بهتر از اتصالات نردبان و سینی مانند زانویی ها، سه راهی ها و چهار راهی ها استفاده کنید. به لطف داکت ها می توانیم زاویه سازی مناسب را انجام دهیم. حداقل فاصله میان پایه ها هم 40 سانتی متر است که کاملا وابسته به سایز نردبان و تعداد سیم هایی است که بر روی سینی و نردبان استفاده می شوند.

نصب نردبان کابل7. فاصله استاندارد میان پایه

به صورت استاندارد باید ساپورت ها یک متر است. اما اگر وزن کابل ها و عرض نردبان و یا سینی کم باشد می توان این فاصله را تا یک و نیم متر افزایش داد.

8. استفاده کردن از پیچ و مهره

در مواقعی که به ساپورت نیازی نیست می توان به کمک پیچ و مهره مخصوص نردبان و یا سینی کابل را به محل مورد نظر متصل کرد.

نصب نردبان کابلنتیجه گیری برای نصب نردبان کابل

نصب نردبان کابل یک عملیات کاملا تخصصی و مهندسی شده است که نیازمند توانایی خاص است. برای نصب نردبان کابل به صورت صحیح و استاندارد نیاز است تا تعاملات کافی بین مهندسین برق و عمران صورت گیرد تا بتوان از نتیجه نهایی بهترین راندمان را دریافت کرد. در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه نصب نردبان کابل، پرسش خود را در کامنت مطرح بنمایید؛ کارشناسان تک سینی کابل در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

منبع: www.mphusky.com

نصب نردبان کابل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.