شاید برایتان سوال باشد که کاندوئیت برق چیست؟ در حال حاضر برای هدایت کردن هادی‌های الکتریکی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‎ها کاندوئیت برق یا همان لوله فولادی برق است. در حقیقت برای عبور دادن سیم و کابل‌های مختلف از کاندوئیت استفاده می‌کنند که علاوه بر امنیت و کیفیت، صرفه جویی در سرعت، زمان، هزینه را به دنبال دارد.

در حقیقت این لوله فولادی برق به عنوان یک پوشش محافظ برای سیم و کابل‌ها است، که از آسیب دیدن سیم و یا عایق آن در برابر عوامل خارجی که به صورت ناخواسته با هادی تماس پیدا می‌کنند، جلوگیری می‌کند. در حالت کلی کاندوئیت‌ها به دو صورت فلزی و آلومینیومی تولید می‌شوند که نوع فلزی معمولاً از ورق‌های روغنی گالوانیزه تولید می‌شوند که از طول عمر مفید و خوردگی کمی هم برخوردار هستند؛ اما کاندوئیت‌های آلومینیومی بیشتر در محیط‌های صنعتی که به مقاومت بالا احتیاج دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ برای مثال می‌توان به کارخانه‌های مواد غذایی اشاره کرد.

در نهایت باید اشاره کنیم که نوع آلومینیومی علاوه بر هزینه کمتر، جرم کمتری هم نسبت به نوع فولادی می‌گیرد. از جمله مشخصات و ویژگی‌هایی که برای لوله‌های کاندوئیت می‌توان نام برد این است که با دستگاه‎ لوله خم کن می‌توان به راحتی آن‎ها را فرم دهی کرد، در برابر ضربات مکانیکی از مقاومت و ماندگاری بالایی برخوردار هستند و در برابر حیوانات موذی و حتی گرد و غبار از مقاومت بالایی بهره‌مندند.

لوله فولادی برق خمیده

انواع لوله کاندوئیت

🔶کاندوئیت فلزی سفت و سخت یا RMC: لوله‎‌های این مدل کاندوئیت دارای دیواره‎‌های بندکشی شده و ضخیمی هستند که معمولاً با متریال‎‌هایی همچون آلومینیوم و یا فولاد عایق شده، فولاد ضد زنگ تولید می‌شود. اساساً این مدل کاندوئیت از طریق یک سری رابط‎‌ها به لوله برق اصلی ارتباط داده می‌‎شوند. در واقع این لوله فلزی می‎‌تواند از سیم و کابل‎‌ها در برابر خطرات محیطی و تأثیرات محیطی به خوبی محافظت کند.

🔶 لوله فلزی الکتریکی یا EMT: این مدل کاندوئیت دارای دیواره‎‌های نازکی هستند که معمولاً آن‎ها را با متریال آلومینیوم تولید می‎‌کنند. استفاده از این نوع کاندوئیت برای ساختمان‎‌های مسکونی به هیچ عنوان توصیه نمی‎‌شود؛ بنابراین بهتر است که آن‎ها را در ساختمان‎‌های تجاری مورد استفاده قرار دهید. اصولاً در مکان‌‎هایی که مرطوب و پرخطر هستند و احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی وجود دارد، نباید کاندوئیت EMT را مورد استفاده قرار داد.

🔶 لوله فلزی متوسط یا IMC: ضخامتی که لوله‌‎های IMC دارند متوسط است، یعنی از ضخامتی مابین ضخامت دو لوله قبلی برخوردار است. در واقع ضخامت این کاندوئیت به اندازه RMC ضخیم نیست و در عین حال به اندازه EMT هم نازک نیست؛ بلکه ضخامتی متوسط دارد. این مدل کاندوئیت را معمولاً از فولاد می‌‎سازند و می‌‎توانند عایق هم باشند.

🔶 لوله فلزی منعطف یا FMC: قطری که برای این لوله‎‌ها در نظر گرفته‌‎اند بین ۳ تا ۳.۸ است که معمولاً از نوارهای نازک فولادی و یا آلومینیوم ساخته می‎‌شوند؛ بنابراین می‎‌توان آن‎ها را فرم دهی کرد. توصیه می‎‌شود در مکان‎‌های خشک از این کاندوئیت استفاده کنید.

لوله کاندوئیت

کاربرد و ویژگی لوله کاندوئیت

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد انواع لوله‌های کاندوئیت می‌توان به مقاومت در برابر پارامترهای مختلفی همچون رطوبت، تأثیرات محیطی، ضربه، بخار، گرد و غبار و… اشاره کرد؛ یعنی می‌توانند از سیم و کابل‌ها در این شرایط به خوبی محافظت کنند؛ در واقع در مکان‌های صنعتی برای جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی از این لوله‌ها استفاده می‌شود. گفتنی است که کاربرد لوله‌های کاندوئیت منحصر به موارد ذکر شده نیست بلکه در زمینه‌های مختلف توسعه یافته، از آن‎ها استفاده می‌شود. برای مثال می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

💠 از لوله‌های کاندوئیت در اتصالات برقی که در صنایع مختلف وجود دارد، استفاده می‌شود. مانند صنایع نفت، صنایع پتروشیمی، نیروگاه‌های برق از این لوله‌ها بهره می‌برند.

💠 یکی دیگر از کاربردهای لوله کاندوئیت استفاده در ماشین آلات سنگین است.

💠 اساساً این لوله‌ها در تجهیزات دریایی هم کاربرد دارند.

💠 اصولاً این لوله‌های کاندوئیت را در تجهیزات حرارتی و تجهیزات چاپ و تجهیزات خودرو مورد استفاده قرار می‌دهند.

💠 اتصالات ترانسفورماتورها نیز از این لوله‌ها بی‌بهره نیستند.

💠 معمولاً در روشنایی‌های فضای باز هم از این لوله‌ها استفاده م‎ی‌شود.

💠 کاربردهای دیگر انواع لوله‌های کاندوئیت فیبر نوری، تجهیزات دیتاسنترها، تجهیزات آزمایشگاهی و… است.

علت ضد حریق بودن لوله کاندوئیت برق چیست؟

یک ویژگی منحصر به فردی که در لوله‌‎های کاندوئیت دیده می‎‌شود، ضد حریق یا ضد آتش بودن این لوله‎‌ها است. مشاهده می‌‎شود در بسیاری از مراکز صنعتی و یا شرکت‎‌ها لازم است که تحت هر شرایطی جریان برق همواره برقرار باشد، حتی زمانی که آتش سوزی در مکان وجود داشته باشد؛ چرا که بسیاری از سیستم‎‌های Emergency یا دستگاه‌‎هایی که مخصوص اطفاء حریق هستند با جریان برق کار می‎‌کنند، یا این که بسیاری از سیستم‎‌های هشداردهنده مرکزی به جریان برق احتیاج دارند و در هنگام بروز کوچک‎ترین مشکل بایستی مجموعه را مطلع کنند. با توجه به آن چه که گفته شد این لوله‎‌ها می‌‎توانند تا مدت کوتاهی از تمام سیم و کابل‎‌ها محافظت کند و در شرایط آتش سوزی آن‎ها را فعال نگهدارند؛ بنابراین توصیه می‎‌کنیم حتماً از انواع لوله‌‎های کاندوئیت بهره ببرید.

لوله کاندوئیت رزوه دار

مزایا و فواید استفاده از لوله کاندوئیت

تا به حال به پاسخ لوله کاندوئیت برق چیست پرداختیم، اما حال می‌خواهیم فواید آن‎ها را شرح دهیم. اساساً استفاده از انواع این لوله‌ها فواید و مزیت‌هایی را به دنبال دارد که در ادامه به آن‎ها اشاره می‌کنیم:

🔴 یکی از ایمن‌ترین روش‌هایی که برای محافظت‎ از کابل‌‎ها و سیم‎‌ها، استفاده از لوله کاندوئیت است.

🔴 با پنهان شدن سیم و کابل‎‌ها در این لوله‌‎ها، ظاهری زیبا برای سازه ایجاد می‎‌شود.

🔴 لوله‎‌های کاندوئیت را به راحتی می‎‌توان تعمیر و نگهداری کرد.

🔴 خطر برق گرفتگی را با دارا بودن خاصیت اتصال به زمین لوله‎‌های فلزی، از بین می‌برد.

🔴 امکان بررسی و بازرسی محل اتصالات ممکن است.

🔴 باتوجه به عایق‌بندی مناسبی که دارند، می‎‌توان آن‎ها را در محیط‎‌های مرطوب یا محیط‎‌هایی که درجه حرارت متغیر دارند، مورد استفاده قرار داد.

🔴 طول عمر مناسب و ماندگاری این لوله‌‎ها بسیار بالا است، به همین دلیل در سال‎‌های متمادی می‎‌توان از آن‎ها بهره برد؛ البته این محصول مانند هر محصول دیگری عیب‎‌هایی هم دارد که قابل چشم پوشی‎ست.

✍️ سخن نهایی

نظرات و سؤالات خود را در رابطه با مقاله «کاندوئیت برق چیست؟» برای تک سینی کابل کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۲۹ آذر ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.