جعبه تقسیم چیست : همانطور که از نام آن پیداست برای ایجاد انشعابات الکتریکی در سیستم های برقی ساختمان ها و پروژه ها عمرانی استفاده می شود. در ساخت و ساز های ساختمانی می توان از جعبه به عنوان وسیله ای برای محافظت و مراقبت از اتصالات برقی استفاده کرد. جعبه های تقسیم معمولا از جنس پلاستیک و یا فلز تولید می کنند. این تجهیزات را می توان به عنوان قسمتی از سیستم کابل کشی ساختمان به حساب آورد. باکس های تقسیم وظیفه دارند تا محیطی ایمن را برای کابل های الکتریکی فراهم کنند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی گروه صنعتی تک سینی کابل قصد داریم تا شما را انواع مختلف جعبه تقسیم و همچنین کاربردهای آن آشنا کنیم.

خرید جعبه تقسیم گالوانیزهدلایل استفاده از جعبه تقسیم چیست

همانطور که اشاره کردیم باکس های تقسیم نقش مهمی را در سیستم کابل کشی الکتریکی منازل و ساختمان ها ایفا می کنند. اگر این تجهیزات وجود نداشتند شما نمی توانستید تا از خروجی های مختلف برقی نظیر دو شاخه ها در اتاق و محیط خانه بهره مند شوید. جعبه های تقسیم به منظور مراقبت از سیم ها و گرفتن انشعابات مختلف در سیستم های کابل کشی مورد استفاده قرار می گیرند. این محافظتی که توسط باکس تقسیم تامین می شود باعث شده تا کابل ها از گرفتن آتش در امان باشند. همچنین مدیریت بهتر کابل ها و داشتن ارتباطاتی مطمئن و مطلوب از دیگر مزایای داشتن جعبه تقسیم است. بطور کلی می توان موارد استفاده از باکس های الکتریکی را به صورت زیر خلاصه کرد:

 • جلوگیری از ارتباط مستقیم اشخاص با کابل های برق
 • محافظت از کابل ها و سیم ها در برابر گرد و غبار
 • جلوگیری از جویده شدن کابل ها و سیم ها توسط موش ها
 • مدیریت بهتر و آسان تر سیم ها و کابل ها درون ساختمان
 • قابلیت گرفتن انشعابات مختلف برای کاربردهای گوناگون
 • از برخورد آب و رطوبت با سیم ها ممانعت به عمل می آورد
بیشتر بخوانید – لوله فلکسیبل هوا چیست ؟

مزایای استفاده از باکس الکتریکی چیست

امروزه جعبه های تقسیم را در ابعاد و اشکالی مختلفی طراحی و تولید می کنند. از جمله کاربردها و مزایایی که این ابزارآلات با خود به همراه دارند عبارتند از:

 1. محلی مناسب برای نصب برد و قطعات الکتریکی
 2. قابلیت نصب ریل و ترمینال های ریلی
 3. قابلیت نصب کلید و پریز های صنعتی

مزایای استفاده از جعبه تقسیم چیستنصب برد و قطعات الکتریکی در جعبه تقسیم

همانطور که اشاره کردیم باکس های الکتریکی می توانند از قطعات درون خود در برابر رطوبت و خوردگی محافظت لازم را به عمل آورند. علاوه بر این باید توجه داشت که نمی توان برد ها و قطعات الکتریکی را به صورت مستقیم بر روی دیوارها و دیگر دستگاه های صنعتی نصب کرد. به همین علت می توان از جعبه تقسیم کرد. با قرار دادن برد ها و قطعات الکتریکی درون باکس های تقسیم می توان از ایمن بودن آن ها در برابر گرد و غبار و خطرات احتمالی خارجی اطمینان حاصل کرد.

نصب ترمینال ریلی در باکس تقسیم

همانطور که می دانید پیچیدن بیش از حد سیم ها و کابل ها به یکدیگر از لحاظ فنی یک اشکال محسوب می شود. همچنین در صورت انجام چنین کاری عایق کاری سیم ها با دشواری روبرو خواهد بود. اما به لطف تولید ترمینال و ترمینال های ریلی می تواند این اشکالات را پوشش داد. یکی دیگر از از مزایای جعبه های تقسیم این است که می توان درون آن از این ترمینال های ریلی بهره برد.

خرید جعبه تقسیم چدنینصب کلید و پریز صنعتی در باکس الکتریکی

فضای کافی ای که باکس های تقسیم در اختیار ما می گذارند مزایای بیشماری را با خود به همراه دارد. یکی دیگر از این مزایا قابلیت نصب کلید، پریز، سوکت و همچنین نمایشگرهای مخصوص صنعتی درون آن ها است.

بیشتر بخوانید – زانویی سینی کابل چیست ؟ 

انواع جعبه تقسیم چیست

باکس های تقسیم در اشکال و ابعاد و همچنین جنس های مختلفی عرضه می شوند. اگر بخواهیم باکس های الکتریکی را از نظر جنس بدنه تقسیم بندی کنیم می توانیم به صورت زیر عمل نماییم:

 1. جعبه تقسیم فلزی (گالوانیزه)
 2. جعبه تقسیم PVC
 3. باکس تقسیم ABS (پلاستیکی)
 4. باکس تقسیم فایبرگلاسه
 5. باکس الکتریکی آلومینیومی

انواع جعبه تقسیم چیستسخن نهایی

جعبه های تقسیم یکی از ابزار های مفید و پر کاربرد برای محافظت از سیم ها و کابل ها است. همچنین می توانید به کمک آن ها انشعابات مختلف را برای کاربردهای گوناگون داشته باشید. باکس های تقسیم در مدل ها و اجناس گوناگون عرضه می شوند که می توانید از آن ها در پروژه ها و فعالیت های مختلف استفاده کنید. در صورت وجود هر گونه سوال در مورد باکس های تقسیم می توانید با کارشناسان تک سینی کابل در ارتباط باشید.

منبع: www.doityourself.com

خرید جعبه تقسیم پلاستیکی

آموزش هااخبار

انواع جعبه تقسیمباکس الکتریکیباکس تقسیمجانکشن باکسجعبه تقسیمجعبه تقسیم چیستکاربردهای جعبه تقسیممزایای جعبه تقسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *