جعبه تقسیم پلاستیکی : جعبه تقسیم پلاستیکی چه مزایا و چه معایبی دارد؟

جعبه تقسیم پلاستیکی را بهتر بشناسیم

جعبه های تقسیم یکی از تجهیزات الکتریکی در ساختمان ها است. از این جعبه ها برای گرفتن انشعابات الکتریکی در سیستم های برقی ساختمان ها و دیگر پروژه های عمرانی استفاده می شود. از دیگر مزایای این وسایل پر کاربرد می توان به محافظت و مراقبت از اتصالات حساس برقی اشاره کرد. جعبه های تقسیم معمولا دارای مدل های مختلفی نظیر جعبه تقسیم پلاستیکی، گالوانیزه و فلزی هستند. جعبه تقسیم های پلاستیکی همانطور که از نام آن ها پیداست از پلاستیک تولید شده اند. این مدل از جانکشن باکس ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی گروه صنعتی تک سینی کابل با ما همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی فواید و مشکلات جعبه تقسیم پلاستیکی بپردازیم.

جعبه تقسیم پلاستیکیچرا از جعبه تقسیم پلاستیکی استفاده می کنیم؟

باکس های پلاستیکی یک محفظه در دار هستند که از بدنه پلاستیکی استفاده می کنند. از این تجهیزات معمولا برای پوشش دادن وسایل الکتریکی استفاده می کنند. برای اینکه نصب تجهیزات الکتریکی درون ساختمان ها و پروژه ها عمرانی تحت استاندارد و اصول پیش برود، جعبه تقسیم های الکتریکی به صورت مکرر مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت یکی از کاربردهای اصلی و اساسی جانکشن باکس های پلاستیکی رعایت اصول استاندارد نصب است.

مزایای جعبه تقسیم پلاستیکی چیست ؟

جانکشن باکس های پلاستیکی مزایای بیشماری را با خود به همراه دارند. هزینه کم و سهولت نصب و استفاده از جمله دلایلی هستند که آن ها را محبوب کرده اند. با این حال باید توجه داشت که جانکشن باکس های پلاستیکی برای تمامی پروژه ها قابل استفاده نیستند. در جایی که نمی توان از این مدل ها بهره برد به سراغ جعبه تقسیم های فلزی خواهیم رفت. هم مدل های فلزی و هم مدل های پلاستیکی دارای رنج گسترده ای از سایز و اندازه هستند تا در پروژه های داخلی و خارجی استفاده شوند. بنابراین اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به مزایای جعبه تقسیم های پلاستیکی داشته باشیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • قیمت مناسب و پایین
  • نصب آسان
  • راحتی استفاده
  • مراقبت از تجهیزات و اتصالات الکتریکی
  • جلوگیری از جویده شدن سیم ها و کابل ها توسط موش ها
  • گرفتن انشعابات مختلف برای کاربردهای گوناگون
  • جلوگیری از خطر برق گیری

مزایای جعبه تقسیم پلاستیکیساختار جعبه تقسیم پلاستیکی

جانکشن باکس های پلاستیکی نارسانا هستند. به این معنی که در صورت برخورد با یک سیم حاوی جریان، برق را منتقل نمی کنند. به همین خاطر ریسک برق گرفتگی را تا حد بسیار خوبی پایین می آورند. داشتن یک جعبه تقسیم نارسانا در بسیاری از موارد خوب و مفید است. اما در برخی از پروژه ها ممکن است مشکل ایجاد کنند. نکته خوب و مفید در مورد جعبه تقسیم های پلاستیکی این است که دیگری نیازی به اتصال به آن ها به زمین نیست. به عبارت دیگر نیازی به اتصال سیم زمین به خود جعبه نیست. در سوی دیگر جعبه تقسیم های فلزی نیاز دارند تا در مدارات مختلف به زمین متصل شوند.

بیشتر بخوانید – جعبه تقسیم چیست ؟

نصب جانکشن باکس های پلاستیکی

نصب کردن جعبه های الکتریکی پلاستیکی در بیشتر موارد بسیار ساده و آسان است. شما تنها کافی است که جعبه را در محل مورد نظر قرار گیرد و به کمک دو پیچ آن را محکم به دیوار و یا سقف متصل کنید.

نصب جانکشن باکس های پلاستیکیگیره کابل در جانکشن باکس های پلاستیکی

جانکشن باکس هایی که از پلاستیک تهیه می شوند درون خود دارای گیره های کابلی هستند. این گیره ها باعث می شوند تا کابل ها و اتصالات موجود درون جعبه محکم و امن در جای خود قرار بگیرند. مدل های فلزی اما همچین مزیتی را ندارند. برای جعبه تقسیم های فلزی با گیره کابل را به صورت جداگانه تهیه و نصب کرد.

مقایسه جعبه تقسیم های فلزی و پلاستیکی از نظر هزینه

مدل های پلاستیکی خرج کمتری را بر روی دست خریداران خود می گذارند. مدل های فلزی قیمت بالاتری دارند. این نکته که جانکشن باکس های پلاستیکی نیازی به گیره کابلی ندارند به کاهش هزینه آن ها کمک شایانی کرده است.

بیشتر بخوانید – لوله فلکسی بل چیست ؟

مقایسه جعبه تقسیم های فلزی و پلاستیکی از نظر هزینهدوام و ماندگاری

ماندگاری دقیقا جایی است که مدل های پلاستیکی قافله را به مدل های فلزی می بازند. مقاومت مدل های پلاستیکی به مراتب از مدل های فلزی کمتر و پایین تر است. مقاومت نسبتا پایینی دارند و امکان شستگی آن ها وجود دارد. بنابراین از نظر ماندگاری و متسحکم بودن جعبه تقسیم های فلزی به راحتی مدل های فلزی را شکست می دهند.

سخن پایانی

جعبه تقسیم پلاستیکی از جمله مدل های جانکشن باکس ها هستند. بدنه آن ها از پلاستیک طراحی و تولید شده است. قیمت مناسب، راحتی نصب و نارسانا بودن آن ها موجب شده تا بسیار پر استفاده و پر کاربرد باشند. امیدوارم با این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در مورد مدل های پلاستیکی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شما می توانید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با کارشناسان و متخصصین گروه صنعتی تک سینی کابل در میان بگذارید.

منبع: www.thespruce.com

جعبه تقسیم پلاستیکی

آموزش هااخبار

جانکشن باکسجانکشن باکس پلاستیکیجعبه تقسیمجعبه تقسیم پلاستیکیجعبه تقسیم پلاستیکی چیستمزایای جعبه تقسیم پلاستیکیموارد استفاده از جعبه تقسیم پلاستیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *