بست عایق دار چیست | همه چیز درباره بست عایق دار

بست عایق دار چیست و چه کاربردی دارد؟

بست عایق دار چیست ، این یکی از سوالاتی که امروزه ذهن بسیاری از صنعتگران را درگیر کرده است. به طور کلی بست از جمله تجهیزات ساختمانی است که امروزه کاربرد بسیار زیادی در تاسیسات مختلف به خصوص تاسیسات برقی دارد. این دسته از تجهیزات ساختمانی عمدتا به شکل دایره ای هستند و وظیفه دارند تا لوله های تاسیسات برقی، یا سایر تاسیسات را به دیوار یا سقف متصل کنند. به طور کلی بست های موجود در بازار به گونه ای طراحی شده اند که از طریق یک یا نهایتا دو پیچ لوله تاسیسات را به دیوار یا سقف متصل کنند. برای استفاده از بست ها عمدتا باید در ابتدا دیوار سوراخ گردیده و رولپلاک درون آن نصب گردد. پس از انجام این کار لوله را درون بست قرار گرفته و پیچ درون رولپلاک بسته می شود.

اما ویژگی بست عایق دار چیست؟

این بست چه تفاوتی با سایر بست ها دارد؟

بست عایق دار

تفاوت بست های معمولی و بست عایق دار چیست ؟

بست های معمولی که امروزه تولید می شوند، برای کاربرد های عادی مورد استفاده قرار میگیرند.

همانطور که می دانید بست های موجود در بازار از جنس های گوناگونی ساخته می شوند.

جنس هایی از قبیل استنلس استیل، گالوانیزه، پلاستیک و … ساختار بست های گوناگونی را تشکیل می دهند. به طور کلی بست های فلزی مقاومت بیشتری نسبت به بست های پلاستیکی دارند و به این ترتیب می توانند به عنوان نگهدارنده لوله هایی با وزن بیشتر استفاده گردند. اما این بست ها در برابر رطوبت مقاومت بسیار پایینی از خود نشان می دهند و در محیط های باز به سرعت دچار خوردگی شده و استحکام خود را از دست می دهند. بست های عایق دار به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر استحکام بالا در برابر رطوبت از خود مقاومت بسیار زیادی نشان دهند. این بست ها عمدتا دارای یک حلقه فلزی است که از جنس های استنلس استیل و گالوانیزه ساخته می شود. بر روی این حلقه فلزی ، یک روکش پلاستیکی قرار دارد که از بست در برابر رطوبت و سایر عوامل شیمیایی که باعث ایجاد خوردگی در آن می شود، مراقبت می کند.

کاربرد بست عایق دار چیست ؟

به طور کلی بست های عایق دار در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

بست های عایق دار به گونه ای طراحی شده اند که برای نگه داشتن لوله هایی با سطح مقطع گرد که در دمای بالا قرار دارند، مورد استفاده قرار بگیرند. این بست ها علاوه بر آنکه قادر به تحمل دماهای بالا هستند، فضای لازم را برای انبساط لوله ها در برابر درجه حرارت ایجاد می کنند. به این ترتیب به لوله ها فشار زیادی وارد نشده و طول عمر آن ها افزایش پیدا می کند. بست های لوله ای که از جنس فولاد گالوانیزه ساخته می شوند، با توجه به نوع طراحی، عمدتا برای نگه داشتن لوله های آب سرد و گرم تاسیسات تهویه مطبوع و یا لوله های گرم و سردی که مورد مصرف قرار می گیرند، مورد استفاده قرار می گیرند.

بست عایق دار چیست

ویژگی بست عایق دار

ویژگی بست عایق دار چیست ؟

این یکی از سوالاتی که امروزه ذهن بسیاری از صنعتگران را به خود مشغول کرده است.

به طور کلی طراحی بست های عایق دار به گونه ای طراحی شده اند که مشکلات سایر بست ها را برطرف کنند. همانطور که گفته شد، این بست ها علاوه بر آنکه قادر هستند وزن در برابر رطوبت و دمای بالا از خود مقاومت نشان می دهند. به طور کلی بست های عایق دار گالوانیزه با استفاده از روش گرم آبکاری شده و به این ترتیب طول عمر بسیار زیادی دارد. اما ویژگی روکش پلاستیکی به کار رفته در بست عایق دار چیست؟ روکش پلاستیکی به کار رفته در این بست ها عمدتا دارای وزن بسیار پایینی هستند و به راحتی نصب می گردند. این روکش پلاستیکی به گونه ای طراحی شده است که لرزش و ارتعاشات موجود در لوله ها را جذب کرده و در بازه دمایی منفی ۲۰ تا ۲۳۰ درجه فارنهایت عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان دهند.

بست عایق دار

مزیت استفاده از بست عایق دار

به طور کلی مزیت بست های عایق دار در نصب راحت آن ها است.

این بست ها به راحتی نصب شده و به این ترتیب زمان نصب بسیار پایینی دارند.

علاوه بر آن بست های عایق دار برای نگه داشتن لوله هایی با دمای بالا و همچنین لوله هایی در محیط روباز به کار گرفته می شوند.

لطفا نظر خود را در رابطه با مقاله بست عایق دار چیست برای ما کامنت کنید

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

برای برقراری ارتباط با پشتیبانی تک سینی کابل، بر روی کادر زیر کلیک کنید.

×