نصب سینی کابل | آموزش قدم به قدم | تمام نکاتی که لازم است بدانید.

آشنایی با نحوه نصب سینی کابل

انواع سینی کابل برای هدایت تعداد زیادی از سیم ها و کابل های برق استفاده می شود که دارای انواع و جنس های مختلفی می باشند که مهم ترین استفاده آن برای ساختمان های بلند است که امکان کانال کشی را ندارند ما در اینجا به نحوه نصب سینی کابل می پردازیم.

از سینی کابل می توان در سطح زمین و در زیر سقف ها استفاده کرد که البته باید با فاصله مناسبی از یکدیگر استفاده شوند که عموما در سطح زمین به فاصله 10 تا 15 سانتی متر و در زیر سقف با فاصله 30 سانتی متر می باشند.

از سینی کابل می توان به صورت عمودی و یا افقی استفاده کرد، کابل ها باید در روی سینی کابل به طوری گذاشته و کشیده شوند که در کنار هم قرار بگیرند و مسیر حرکت آنها مشخص باشد.

خرید سینی کابل

معرفی قطعات و چگونگی نصب سینی کابل

امروزه به جای استفاده از لوله های فولادی از سینی کابل برای هدایت سیم ها و کابل های برق استفاده می شود.

بیشتر سینی کابل ها از نوع پانچ دار می باشند که وجود این پانچ ها می تواند سبب رد و بدل شدن حرارت و خنک شدن کابل ها شود.

ساپورت، سه راهی، چهارراهی، زانوهای متحرک، درب های تبدیل راست و چپ و خیلی از موارد دیگر جزء قطعات سینی های کابل می باشند.

از این وسیله برای بهبود و ارتقای شکل ظاهری و مرتب کردن کابل کشی های موجود در ساختمان ها استفاده می شود.

همچنین این وسیله نوعی محافظ برای کابل های برق می باشد که برای زیر مهتابی و لامپ های متصل به هم نیز استفاده می گردد.

نصب سینی کابل

محیط های مناسب نصب

از نصب سینی کابل می توان در صنایع گوناگونی مانند نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع فولاد و ساختمان، فرودگاهی، مراکز تجاری و … استفاده کرد.

برای نصب سینی کابل از انواع سینی های کابل شامل نوع گالوانیزه، استاتیک و نوع آبکاری گرم می توان استفاده کرد که هر کدام شرایط و ویژگی های مخصوص به خود دارند و برای مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور مثال از نوع گالوانیزه برای نصب سینی کابل سوله ها و پارکینگ ها استفاده می شود و از نوع استاتیک به علت مقاومت در برابر رطوبت و اشعه های ماورا بنفش در مکان های خاص استفاده می شود.

همچنین از نوع آبکاری گرم برای نصب سینی کابل محیط هایی که مرطوب می باشند و یا محیط های اسیدی استفاده می شود.

فاصله کابل ها از هم باید حدود دو سانتی متر باشد و با بست هایی از هم جدا باشند تا اگر نقص و مشکلی پیش آمد سریعا مشکل حل شود.

برای نصب سینی کابل ها اکثرا از روش نصب به دیوار استفاده می شود و یا از سقف معلق هستند  و البته برخی برای استفاده در زیر زمین استفاده می شوند.

سینی کابل را باید با توجه به نوع استفاده و تعداد کابل ها، وزن و شرایط آب و هوایی و گرمایی که کابل ها تولید می کنند انتخاب کرد.

انواع سینی کابل

آموزش نصب سینی‌کابل 

در هنگام نصب سینی کابل باید به فضای موجود توجه کنیم تا روش درستی را در پی بگیریم، سینی کابل ها را باید با استفاده از رابط های قوی به یکدیگر متصل کرد و در مواردی که نیاز است کابل ها خم شوند باید از زانوهای سینی کابل استفاده کرد تا در مسیر حرکت کابل ها نقصی رخ ندهد.

نخستین روش نصب سینی کابل به وسیله استفاده از پایه های دیواری می باشد، در این روش باید پایه های دیواری متناسب با سینی کابل انتخاب کرد و توسط وسایل محکمی به دیوار متصل شوند.

در مرحله بعد باید سینی کابل را با پیچ و مهره به صورت سفت به این پایه دیواری محکم کرد، این روش برای وقتی مناسب است که قرار است سینی کابل از کنار دیوار عبور کند و در زمانی که قرار است از میان دیوار عبور کند باید از روش دیگری استفاده کرد.

روش دیگر استفاده از پایه های آویزان سقفی می باشد که آنها را به سقف متصل می کنند و سینی کابل را به آن نصب می کنند.

سینی کابل

توجه به نکاتی در زمان نصب سینی کابل

باید فراموشمان نشود که در قسمت هایی که نیاز به خمیدگی کابل ها می باشد باید از زانوهای سینی کابل و یا سه راهی و چهار راهی های سینی کابل استفاده کرد.

می توان کمترین مسافت بین سینی ها را 40 سانتی متر در نظر گرفت که به وزن، تعداد و سایز سینی کابل مربوط می باشد.

در صورتی که خواستیم از سینی کابل های معلق و آویزان به سقف استفاده کنیم باید سقفی را برای نصب انتخاب کنیم که تحمل وزن سینی را داشته باشد و یا به عبارتی سقف محکم باشد.

به طور مثال سقف های کاذب و سقف های گچی این توانایی را برای تحمل وزن سینی کابل ندارند.

لطفا نظر خود را در رابطه با مقاله نصب سینی کابل برای ما کامنت کنید

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *